Czytelnia

Małżeństwo i rodzina

Magdalena Węglewska

Magdalena Węglewska, Jestem uczennicą mego dziecka, WIĘŹ 2001 nr 7.

Anulka mówi do mnie odległej o metr: „mamo, chodź do mnie”. Bo coś robię obok, zajmuję się czymś innym niż ona, więc pyta mnie tak samo jak Ty: „Adamie, gdzie jesteś?”. Oboje wymagacie pełnej obecności, pełnego tu i teraz. Moja córka uczy mnie bycia matką i dzieckiem jednocześnie.

W Obecności

Od czasu mojego nawrócenia mam wrażenie, że Ty nie masz nic innego do roboty poza zajmowaniem się mną stale i wszędzie.

Czas po porodzie był praktycznie jednym wielkim czuwaniem, przeżywaniem i niedowierzaniem, patrzeniem i nadsłuchiwaniem: czy oddycha, czy łapki ciepłe; jaką minkę zrobi, gdy się obudzi; czy ma już jeść; czy dobrze śpi, co się śni w małej główce. Ja to robiłam, niezliczone matki to robią, a Ty tego cały czas nie robisz? Ależ myśl śmieszna. Czym byłoby niebo, jeśli można by sobie wyobrazić, że właśnie w każdej najmniejszej chwili przez jedną chwilę tu i teraz nie zajmujesz się każdym z nas?

Anula biega spokojnie po domu, bo wie i kątem oka widzi, że jestem; wie o tym, chociaż nie siedzi u mnie na kolanach ani nie stoi przede mną. Po prostu sprawdza co jakiś czas, że jestem. Matka – to obecność, stała, nie zjawiskowa, nie wyjątkowa, nie sanktuaryjna. To taka obecność jak powietrze, jak woda, jak to, co koniecznie potrzebne.

Tak i Ty jesteś ze mną! Jak to dobrze pomyśleć, że zawsze – na przystanku autobusowym, przy zmienianiu pieluchy, gotowaniu obiadu, pod prysznicem – ciągle jesteś, i można się nieustannie, z sensem i bez sensu, odzywać do Ciebie. Właściwie odzywać, nie odzywać? Może po prostu wisieć na Twojej Obecności, czy raczej w Twojej Obecności?

Nieustanna paplanina dziecka, które cały czas coś mówi, bo mówi, bo czuje i potwierdza obecność, bo sprawdza ilość uwagi i ciągłość. Czy ja mówię do Ciebie tyle razy w ciągu dnia, ile Anulka do mnie?

Magdalena Węglewska

poprzednia strona 1 2 3 4 5 6

Małżeństwo i rodzina

Magdalena Węglewska

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?