Czytelnia

Kościół jest kobietą

Ewa Kusz

Kościół jest kobietą - ankieta


Czy polskie kobiety mają problemy z Kościołem? Czy Kościół w Polsce ma problemy z kobietami?

Myślę, że i tak, i nie. Nie, dlatego, że jesteśmy częścią Kościoła, więc taka odpowiedź zakładałaby, że mamy problem same ze sobą, choć poniekąd tak jest – że mamy problem z naszą tożsamością i miejscem w Kościele odczytany przez nas – jako kobiety – a nie przez innych. Tak – ponieważ obraz kobiety w Kościele związany jest albo z obrazem żony i matki w zaciszu domu, albo z siostrą zakonną będącą na usługach księdza. Obraz kobiety – to jest obraz osoby poddanej bądź mężowi, bądź kapłanowi. Rzadko pozwala się kobiecie na inną tożsamość – jako tej, która jest „w służbie” Chrystusowi i Kościołowi, ale zdolną samodzielnie odkrywać to swoje miejsce. Problem z kobietami dotyka też tego, że odpowiedzialni w Kościele to księża, którzy żyją w celibacie i nie mają jeszcze wypracowanej zdolności współpracy z kobietami, zatem boją się ich.

Czy i na ile problemy Kościoła z kobietami są częścią problemów ze świeckimi?

Tak, choć nie tylko. Te problemy zazębiają się ze sobą. Istnieje problem z kobietami – tak świeckimi jak i z konsekrowanymi, ale istnieje również problem ze świeckimi. Wspólne jest – poszukiwanie formy istnienia w Kościele, choć o świeckich już sporo powiedziano, należy to jedynie wcielić w życie, a o kobietach jeszcze nie powiedziano za wiele.

Co zrobić, żeby było lepiej? Od czego zacząć?

Jak zawsze od siebie. Czyli od budowania świadomości kobiet, ich tożsamości. Jak my same będziemy wiedziały, kim jesteśmy w Kościele, to samą swoją postawą (nierzadko cierpliwą) jesteśmy w stanie „nauczyć” innych, jakie jest nasze miejsce w Kościele.

1

Kościół jest kobietą

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?