Czytelnia

Kościół jest kobietą

Jacek Borkowicz

Kościół jest kobietą - ankieta


Czy polskie kobiety mają problemy z Kościołem? Czy Kościół w Polsce ma problemy z kobietami?

Mają. Nazwałbym to „kompleksem Marty” ze znanej przypowieści. Chodzi o to, że kobietom w polskim Kościele wyznacza się rolę Marty, ale rozumianą płytko – jako tej gorszej i mniej rozumiejącej towarzyszki Marii. A z wzoru Marii wyznacza się im tylko spłaszczony i niepełny wizerunek kobiety: pokornej i doskonale posłusznej. Brakuje zupełnie – w wymiarze masowym oczywiście – traktowania kobiety jako człowieka z krwi i kości, aktywnego i obdarzonego wolnością sądzenia i czynów. Co więcej, prawie wyklęta jest sama kobiecość (bo wzór tzw. szarej myszki, propagowany nadal w naszym Kościele, z kobiecością ma niewiele wspólnego).

Czy Kościół polski ma z kobietami problemy? Jeżeli chodzi o Kościół hierarchiczny, to oczywiście, że ma! Bo je notorycznie ignoruje. Natomiast w pełnym wymiarze tego słowa kobiety SĄ ważną częścią Kościoła. Ważną i niedostrzeganą. Dlatego powiem raczej – Kościół w Polsce (kobiety i mężczyźni) ma problemy z hierarchią tzn. z biskupami (którzy w większości albo się kobiet boją, albo „nie mają na nie pomysłu”) i częścią księży, wychowanych na tradycyjnych, mizoginistycznych wzorach w seminariach.

Czy i na ile problemy Kościoła z kobietami są częścią problemów ze świeckimi?

Na pewno te sprawy mocno się łączą. Chociażby dlatego, że chyba większość aktywnych świeckich w wieku średnim, tzw. produkcyjnym, to kobiety. Ale nie można ich wkładać do jednego worka. Na problem Kościoła ze świeckimi można patrzeć jako na problem umacniania chrześcijańskiej tożsamości – a to oznacza postulat umacniania osobno męskiej i osobno kobiecej tożsamości świeckiego chrześcijanina. Poza tym jest jeszcze problem z siostrami zakonnymi (też część „kompleksu Marty”). Wszystkie te sprawy na siebie zachodzą, ale traktować je trzeba autonomicznie.

Co zrobić, żeby było lepiej? Od czego zacząć?

Zachęcać do powstawania kobiecych forów dyskusyjnych – ale niekoniecznie w „twardych” strukturach Kościoła (parafie i diecezje).

1

Kościół jest kobietą

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?