Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 11 kwietnia 2011

Artysta przeklęty?

Do czego służy sztuka? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w majowo-czerwcowym numerze WIĘZI. Tymczasem warto skorzystać z okazji, by doświadczyć sztuki najwyższej rangi – wejść, za sprawą Lecha Majewskiego, nie tylko w słynny obraz Pietera Breugla Droga na kalwarię, ale też dzięki temu niezwykłemu filmowi wyjść na spotkanie Ukrzyżowanemu i... ukrzyżowanemu.

A ci, którzy chcieliby bliżej poznać Lecha Majewskiego, tego artystę maudit –jak napisała o twórcy Młyna i krzyża Maria Kornatowska, jego profesor z łódzkiej filmówki – mają ku temu znakomitą okazję. W krakowskim Muzeum Narodowym otwarto właśnie retrospektywną wystawę artysty, a „Biblioteka Więzi” wydała pierwszą na polskim rynku książkę opisującą jego dzieło i życie.

„Monografię Magdaleny Lebeckiej Lech Majewski – rekomenduje prof. Kornatowska – opublikowaną w ramach interesującej serii: Ludzie Polskiego Kina, czyta się jednym tchem – niczym powieść kryminalną z najwyższej półki. Artysta maudit – jak zwykli mawiać Francuzi. Nie całkiem jednak przeklęty, skoro jego Wojaczka z honorami prezentuje prestiżowy nowojorski festiwal New Directors New Films, ekskluzywne nowojorskie Museum of Modern Art urządza mu wystawę, nie wspominając o innych amerykańskich tudzież europejskich muzeach. W Niemczech Majewski inscenizuje głośne spektakle operowe, a wcześniej wystawił Odyseję na Tamizie. Jest znany i ceniony, zwłaszcza w kręgach ludzi sztuki, którzy jak i on, poszukują niewyeksploatowanych jeszcze sposobów ekspresji, nowych form wypowiedzi. Nieprzypadkowo jest częstym gościem i uczestnikiem weneckiego biennale”.

Przypominamy, że w kwietniu wszystkie książki „Biblioteki Więzi” można kupić z rabatem 40%.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?