Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 7 maja 2011

Książki WIĘZI nominowane do Nagrody Historycznej

Miło nam poinformować, że dwie spośród wydanych przez WIĘŹ książek zostały nominowane do Nagrody Historycznej „Polityki” 2011:

Jan Józef Lipski, „Dzienniki 1954-1957”,

Michał Paziewski, „Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971”.

Wśród nominowanych książek znalazły się także: − „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” (Znak) Andrzeja Friszkego, redaktora działu historycznego w WIĘZI, członka Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI, − „Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie” (PIW) Jana M. Piskorskiego, stałego współpracownika WIĘZI.

Z opinii Jurorów:

Prof. Wiesław Władyka o „Dziennikach” Jana Józefa Lipskiego: „Jest to wybór z obszernego diariusza, pokazujący klimat i treść rozmów, dylematów i zawodów młodej inteligencji, która wiązała olbrzymie nadzieje z Październikiem ’56. Jan Józef Lipski, wybitna postać opozycji demokratycznej, daje autentyczne świadectwo tym nadziejom i rozczarowaniom, rozpisane w konkrecie poszczególnych rozmów, spotkań, nieustannego dreptania między uniwersytetem, kawiarniami i wydawnictwami. [...] Dzienniki zostały wręcz wzorcowo opracowane i wyposażone przypisami przez Łukasza Garbala".


Prof. Włodzimierz Borodziej o „Debacie robotników…” Michała Paziewskego: "Autor dotarł do kompletnego, ponad 8-godzinnego nagrania słynnej rozmowy Gierka i członków jego ekipy z przedstawicielami strajkujących robotników […]. Do tej pory znaliśmy fragmenty zapisu. Paziewski publikuje całość we wzorcowym opracowaniu, z obszernym wstępem, z ponad 200 przypisami, indeksie osobowym i kilkoma aneksami. Dyskusja robotników z Gierkiem to znakomite wprowadzenie do studium o mentalności grupowej robotników, ich reprezentantów i czołowych przedstawicieli PZPR".


Obie książki do kupienia w naszej księgarni internetowej oraz w czasie Warszawskich Targów Książki 12-15 maja. Laureaci nagrody zostaną ogłoszeni w najbliższym numerze „Polityki”. Więcej informacji tutaj.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?