Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 20 lipca 2011

Zastygłe w polszczyźnie

Nakładem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ukazała się właśnie książka Zastygłe w polszczyźnie. Szkice o świętach w poezji polsko-żydowskiej dwudziestolecia międzywojennego autorstwa Sławomira Jacka Żurka, członka Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

„Sławomir Jacek Żurek wydobył z niepamięci, z zapomnianych tomików i egzemplarzy czasopism wiersze niejednokrotnie wyjątkowej urody pisane przez polskich Żydów po polsku. [...] Świat żydowski przedstawiany w języku polskim nabiera nowego znaczenia – autor książki pokazuje, że nie w asymilacji, ale we wspólnocie, w swoiście rozumianej koinonii (która jest przecież wspólnotą języka) można przeżywać bogactwo kultury, obyczaju, wiary. [...] Autor Zastygłych w polszczyźnie bardzo precyzyjnie wprowadza i w genezę święta, i jego specyficzne, zapomniane dzisiaj zwyczaje, i w jego miejsce w rzeczywistości ludu Starego Przymierza”.

dr hab. Jakub A. Malik, prof. KUL

Sławomir Jacek Żurek – ur. 1967, literaturoznawca, prof. dr hab. Autor monografii: …lotny trud półistnienia. O motywach judaistycznych w poezji Arnolda Słuckiego, Synowie księżyca. Zapisy poetyckie Aleksandra Wata i Henryka Grynberga w świetle tradycji i teologii żydowskiej, Z pogranicza. Szkice o literaturze polsko-żydowskiej, kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu historii literatury współczesnej oraz wielu esejów i artykułów popularnych. Kierownik jedynej w Polsce Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta. Członek Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej przy Metropolicie Lubelskim oraz Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?