Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 10 listopada 2011

„Anatomia buntu” Andrzeja Friszkego najlepszą książką historyczną roku

Z radością informujemy, że książka Anatomia buntu prof. Andrzeja Friszkego, członka Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI, otrzymała Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego przyznawaną przez Fundację Agory i Narodowe Centrum Kultury.

Anatomia buntu to przełomowa książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków. Obraz antykomunistycznej opozycji został zdominowany przez wielkie, masowe wystąpienia. Poznański Czerwiec, warszawski Marzec i Solidarność to zdarzenia, które wymieniamy jednym tchem, gdy ktoś zapyta nas o to, jak doszło do upadku komunizmu. Od lat buduje się obraz powszechnego - narodowego - oporu. To obraz wygodny i chwalebny, ale czy prawdziwy?

Nie ma w nim miejsca dla bohaterów. Nie mieszczą się w nim ludzie, którzy stawiali opór komunistycznej władzy w samotności. Otoczeni murem niezrozumienia, a nierzadko wrogości. Podsłuchiwani, śledzeni, więzieni i upokarzani. Myślenie o nich jest kłopotliwe, bo każe nam zastanawiać się nad własną postawą. Wciąż burzą nasz spokój i zmuszają do refleksji.

W Anatomii buntu Andrzej Friszke próbuje przełamać utarty i uproszczony obraz naszych najnowszych dziejów. Świetne pióro autora, nowatorskie podejście do źródeł (w tym także tych zgromadzonych w IPN) i przede wszystkim grono niezwykłych osób, jakie spotkamy na kartach tej książki, sprawiają, że jej lektura to przygoda z historią Polski.To najważniejsza książka o Polsce i Polakach od przełomu 1989 roku.

Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą książek Andrzeja Friszkego wydanych przez Wydawnictwo WIĘŹ.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?