Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 11 listopada 2011

List otwarty w sprawie ks. Adama Bonieckiego

1. 11 listopada 2011 r. w Warszawie inicjatorzy listu otwartego w sprawie ks. Adama Bonieckiego spotkali się z prowincjałem Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Pawłem Naumowiczem MIC. Na zakończenie spotkania przekazali ks. Naumowiczowi list wraz z podpisami 7860 sygnatariuszy. Podpisy składano przez internet na stronie www.ksadamboniecki.pl, gdzie dostępna jest również pełna treść listu oraz nazwiska sygnatariuszy.

2. Wyjaśnienia wymaga jeszcze kwestia sygnowania tego listu otwartego przez Laboratorium WIĘZI jako współinicjatora. Cytujemy poniżej fragmenty listu Zbigniewa Nosowskiego do członków Zespołu:

„[...] poniewczasie zrozumiałem, że moja decyzja o umieszczeniu Laboratorium WIĘZI jako współinicjatora tego listu była niefortunnym nadużyciem swobody przysługującej domyślnie dyrektorowi programowemu naszej inicjatywy. Owszem, wszystko przebiegało szybko, a wielu członków naszego Zespołu w owym czasie bądź publicznie zabierało głos, bądź prywatnie wyrażało analogiczne stanowisko jak ja. Nie byli to jednak wszyscy członkowie ani Rady Naukowej, ani Zespołu.

Nie upoważniało mnie to więc do sygnowania tego dokumentu w imieniu wszystkich. Podpis ‘Laboratorium WIĘZI’ sugerował, że całe grono związane z naszą inicjatywą podpisuje się pod taką treścią i taką formą działania w tej sprawie, w tym np. zakonnicy z innych zgromadzeń. Do sugerowania tej postawy nie miałem prawa.

W związku z tym:
1. Przepraszam tych z Państwa, których zaufanie zostało w ten sposób nadużyte.
2. Przypominając zasadę ‘jedność w tym, co konieczne; wolność w tym, co wątpliwe; a we wszystkim miłość’ – nie chcę, rzecz jasna, aby osoby związane z Laboratorium WIĘZI czuły się przymuszane w naszym gronie do jedności w tym, co niekonieczne”.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?