Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 10 listopada 2011

Andrzej Wielowieyski odznaczony Orderem Orła Białego

10 listopada prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego Andrzeja Wielowieyskiego, członka Rady Redakcyjnej WIĘZI, a wcześniej wieloletniego redaktora naszego pisma.

Odznaczenia wręczane w przeddzień Święta Niepodległości są formą wdzięczności całego społeczeństwa, wszystkich obywateli Polski za naszą odzyskaną polską wolność – powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Ordery Orła Białego otrzymali abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski.

Prezydent dziękował odznaczonym, tym, którzy walczyli za wolną Polskę i tym, którzy trwali w warunkach niełatwych przy wartościach, przy przekonaniach, które były wtedy skazywane na zagładę, na zapomnienie. Zaznaczył, że gdzieś u fundamentu naszej dzisiejszej wolności jest wielki ruch solidarności, w którym wielu z nas było sercem, ciałem i umysłem służbą dla Polski. – Dziś – dodał – część z tych osób może być odznaczona w imieniu całej Polski i całego narodu.

Bronisław Komorowski zacytował fragment Traktatu moralnego Czesława Miłosza: „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”. – To my wszyscy byliśmy tymi kamieniami, które w większym lub mniejszym stopniu zadecydowały o tym, w jaką stronę, jak szybko, z jakimi osiągnięciami potoczyła się polska lawina wolności – zaznaczył Bronisław Komorowski. – Dziś są odznaczani ci, którzy byli kamieniami istotnymi, zmieniającymi czasami bieg niełatwej, ale wspaniałej polskiej historii.

Galerię zdjęć z uroczystości można obejrzeć tutaj.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?