Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 25 maja 2012

Pożegnanie o. Jacka Bolewskiego

25 maja 2012 r. o godz. 12.00 rozpocznie się pogrzeb o. Jacka Bolewskiego SJ. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli, po niej nastąpi przejazd na cmentarz powązkowski. Kondukt pogrzebowy wyruszy spod bramy IV o godz. 14.00.

Jacek Bolewski urodził się 2 stycznia 1946 r. w Poznaniu. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, następnie przez 2 lata był asystentem w Instytucie Fizyki Teoretycznej w UW. W roku 1970 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował filozofię w Gallarate (Włochy) i w Monachium oraz teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie. Przez wiele lat był ojcem duchownym scholastyków i spowiednikiem w warszawskim kolegium jezuitów. Od 1990 r. wykładał teologię dogmatyczną w Collegium Bobolanum Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W latach 2001–2007 był dziekanem tegoż Wydziału. Należał do Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

W latach 1992–1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Powszechnego” i kwartalnika „Studia Bobolanum”. Opublikował ponad dwadzieścia książek oraz wiele artykułów w czasopismach naukowych i popularyzatorskich. Jako teolog i kaznodzieja szczególnie interesował się tematyką mariologiczną, jak też związkami teologii ze sztuką i literaturą (Szekspir, Miłosz, Szymborska) oraz malarstwem. W swoich pracach poruszał problem relacji zachodzących pomiędzy złem, grzechem i miłosierdziem Bożym. Bliski był mu dialog międzyreligijny, zwłaszcza z buddyzmem.

o. Bolewski zmarł 21 maja 2012 r. po wielu latach zmagań z chorobą nowotworową.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?