Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 1 grudnia 2012

Zmiany w Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów

Dr Agata Skowron-Nalborczyk oraz Musa Czachorowski są nowymi współprzewodniczącymi Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Wybory odbyły się dniu 1 grudnia w Warszawie w trakcie Walnego Zgromadzenia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Współprzewodniczącymi zostali wybrani: ze strony katolickiej – dr Agata Skowron-Nalborczyk (adiunkt na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, członek zespołu Laboratorium WIĘZI), a ze strony muzułmańskiej – Musa Czachorowski (dziennikarz, Muzułmański Związek Religijny w RP). Do Zarządu wybrano jako Sekretarza Generalnego dr. Artura Konopackiego (Uniwersytet w Białymstoku), zaś jako Skarbnika — ks. dr. Stanisława Grodzia (adiunkt KUL). Członkiem Zarządu został dr Marek Moroń (Uniwersytet Jagielloński).

Walne Zgromadzenie Rady podjęło także uchwałę o nadaniu tytułu „Człowieka Dialogu” w roku 2012 prof. Janowi Tyszkiewiczowi w uznaniu jego wielkich zasług dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce oraz za działalność naukową propagującą wiedzę o historii Tatarów w Polsce. Uroczystość z tej okazji będzie częścią obchodów XIII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia 2013.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1998 r. i prowadzi działalność na rzecz wzajemnego poznania historii, religii i tradycji katolicyzmu i islamu, a także na rzecz dialogu między tymi religiami. Z jej inicjatywy od ponad 10 lat 26 stycznia odbywa się Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, którego Rada jest współorganizatorem wraz z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Radzie ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.

dr ak, aw / pm, Warszawa

Nowej współprzewodniczącej serdecznie gratulujemy w imieniu Zespołu Laboratorium WIĘZI.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?