Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 5 stycznia 2013

Kościół otwarty czy naiwny?

Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na otwarte spotkanie z redaktorem naczelnym „Więzi”, Zbigniewem Nosowskim, zatytułowane: „Kościół w dialogu ze światem: otwarty czy naiwny?”.

Pytanie to prelegent zamierza odnieść do myśli II Soboru Watykańskiego, który „zrezygnował z języka potępień i przedstawił dialog ze światem współczesnym jako właściwą postawę Kościoła. Po 50 latach niektórzy uważają, że ówczesna otwartość ojców soborowych była efektem atmosfery lat 60. XX wieku, kiedy to optymistycznie wierzono w nieuchronny postęp ludzkości. Czy Sobór kierował się zatem duchem czasów, czy inspiracją Ducha Świętego? A obecnie – czy soborowe wezwania do otwartości są aktualne wobec tak zmienionego świata? Czy otwartość wobec świata może dziś stawać się naiwnością?”

Zbigniew Nosowski jest dziennikarzem, publicystą, a przede wszystkim – już od wczesnej młodości – działaczem katolickim. Wraz z żoną Katarzyną współtworzył pierwszą wspólnotę „Ruchu Światło-Życie” w Otwocku oraz, w ramach ruchu „Wiara i światło” – wspólnotę „Ziarenko”, dla osób z upośledzeniem umysłowym i ich rodzin. Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie, konsultorem Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Jest wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członkiem rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Należy do Forum Świętego Wojciecha, które organizuje międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie. Autor szeregu książek (Parami do nieba, Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności, Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II), programów telewizyjnych, jak cykle Boskie i cesarskie z Dzieci Soboru zadają pytania.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 5 stycznia, o godz. 17.00, w Sali konferencyjnej budynku HERBEWO (wejście od ul. Lubelskiej 29).

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?