Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 21 marca 2013

O pasji w sztuce

Dziś o godz. 19.00 w ramach cyklu „Evviva l’arte” w Collegium Nobilium na temat „Pasja w sztuce” dyskutować będą: Maja Komorowska i Ksiądz Andrzej Luter. Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.

Pasja to słowo wieloznaczne. Może oznaczać zaangażowanie, namiętność, oddanie… Takie, z jakim sztukę uprawia Maja Komorowska, od swych pierwszych ról u Grotowskiego, przez wszystkie wybitne dokonania aktorskie i reżyserskie, po ostatni występ w roli Ewangelisty w uroczystym wykonaniu utworu Krzysztofa Pendereckiego Pasja - Fragmenty według Pasji w warszawskiej archikatedrze św. Jana. To przedsięwzięcie jest powrotem do muzycznej formy pasji stosowanej choćby przez Jana Sebastiana Bacha.

Wreszcie Pasja rozumiana jako fragmenty Ewangelii opowiadające o męce Pańskiej. Na przestrzeni dziejów powstało wiele dzieł sztuki – przede wszystkim w muzyce i rzeźbie – związanych z pasją. Także współcześnie, by wspomnieć kontrowersyjny film Mela Gibsona, o którym ksiądz Andrzej Luter, duszpasterz z długoletnim doświadczeniem krytyka i publicysty, członek redakcji WIĘZI, pisał na łamach „Gazety Wyborczej”: „Skoro słowo nie działa, skoro symbole straciły moc… Jesteśmy odcięci od ludzkiego, fizycznego wymiaru ofiary Chrystusa. Dlatego ten film trafił w swój czas. Jako wstrząs i jako przypomnienie”.

U progu Wielkiego Tygodnia o wielości znaczeń pasji (i Pasji) w sztuce Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter rozmawiać będą pod szyldem „Evviva l’arte”.

W cyklu tym gościli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Krzysztof Czeczot, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Wojciech Malajkat i Henryk Sawka oraz Andrzej Wajda.

Autorką projektu jest Natalia Adaszyńska

Collegium Nobilium
Miodowa 22/24, Warszawa

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?