Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 22 kwietnia 2013

Szału nie ma, jest rak

Wydawnictwo „WIĘŹ”
i Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Freta”
zapraszają na spotkanie

z ks. Janem Kaczkowskim i Katarzyną Jabłońską,
autorami książki

Szału nie ma, jest rak

Rozmowę poprowadzi
Tomasz Królak (Katolicka Agencja Informacyjna)

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 r. godz. 19.00,
Sala Prowincjalska, Warszawa, ul. Freta 10

Niektórzy wieścili mu, że będzie karykaturą księdza. Niespełna jedenaście lat kapłaństwa ks. Jana Kaczkowskiego to m.in. stworzenie domowego hospicjum, potem budowa od podstaw hospicjum stacjonarnego; organizacja Areopagów etycznych – letnich warsztatów dla studentów medycyny; praca katechety w szkole, gdzie ani uczniowie nie oszczędzali jego, ani on ich. 1 czerwca 2012 r. zdiagnozowano u niego nowotwór mózgu.

Teraz, po dwóch operacjach, poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracuje na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. Wspiera też swoich dawnych uczniów i wychowanków – niejednemu z nich pomógł wyprostować życie. Mówi, że jest „otwarty na cud”, ale jednocześnie przygotowuje się na to, żeby „dobrze przeżyć swoją śmierć”. O swoim życiu, swojej wierze, swoim kapłaństwie opowiada teraz w poruszającej książkowej rozmowie z Katarzyną Jabłońską.

„Janek ma ze swojego okna niezwykłą perspektywę: i na śmierć, i na życie może patrzeć z dystansu. Na śmierć, bo wciąż żyje pełną piersią. Na życie – bo świadomie i mądrze codziennie zmaga się ze śmiercią. I o życiu, i o śmierci mówi więc takie rzeczy, że oczy stają czasem w słup, a z nóg spadają ciepłe kapcie. Tu nie ma ani grama ględzenia, jest obudzona po zderzeniu ze ścianą ostra, kryształowa intensywność. Janek lubi powtarzać, że przed śmiercią bardzo chciałby jeszcze zrobić coś pożytecznego. Właśnie zrobił”.

Szymon Hołownia

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?