Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 9 maja 2013

Od fizyki mózgu do metafizyki umysłu

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na kolejną debatę w ramach projektu Karol Wojtyła Fellowship „Neuron i dusza. Od fizyki mózgu do metafizyki umysłu”. Wydarzeniu patronuje WIĘŹ.

Żyjąc w XXI wieku już wiemy, że udało się nam zdobyć wiedzę o przyrodzie i zrozumieć jej prawa w takim stopniu, że tajemnica życia oraz zawarta w niej tajemnica umysłu powoli zaczynają się odsłaniać. Tajemnice te próbuje się wyjaśniać poprzez szczególną formę organizacji materii, która nie zaprzeczając podstawowym prawom mechaniki, tworzy istoty żywe. Dotyczy to również ludzkiego ciała, a w szczególności ludzkiego mózgu – precyzyjnie skonstruowanej sieci oddziaływań biochemicznych i elektrycznych.

Równocześnie nie przestaje zadziwiać fakt, że cała ta ścisła maszyneria fizyko-chemiczna naszego mózgu jawi się nam jako nasz umysł: nasze rozważania, wspomnienia, uczucia, stany uniesień i smutku, nasze intencje. Umysł to przecież siedziba naszego ja. Umysł to także miejsce spotkania z drugim człowiekiem oraz, jak twierdzą osoby wierzące, ze Stwórcą Wszechświata.

Ta właśnie relacja – pomiędzy fizyką i biologią mózgu a naszym umysłem, wraz z jego duchowością – pozostaje wielką naukową tajemnicą współczesności. O niej to właśnie będzie debata „Neuron i dusza. Od fizyki mózgu do metafizyki umysłu”, w której wezmą udział: prof. Andrzej Wróbel (Instytu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), prof. Włodzisław Duch (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), prof. Robert Piłat (Instytut Filozofii PAN), ks. prof. Maciej Bała (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej UKSW), a także ks. dr Andrzej Jastrzębski OMI. Debatę poprowadzi: dr Franciszek Rakowski (ICM UW).

Spotkanie odbędzie się na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11) w czwartek 9 maja o godz. 18.00.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?