Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 21 czerwca 2013

Ukraińskie spory o przeszłość

W imieniu Fundacji Batorego zapraszamy Państwa na debatę „Pamięć o XX wieku a współczesność. Ukraińskie spory o przeszłość” z udziałem członkini redakcji WIĘZI Bogumiły Berdychowskiej i jednego z autorów letniego numeru WIĘZI Andrija Portnowa.

Konferencja poświęcona jest sporom o pamięć o ważnych wydarzeniach XX wieku, m.in. wielkim głodzie, drugiej wojnie światowej, w tym wydarzeniom na Wołyniu, ruchowi antykomunistycznemu po 1945 roku i ocenie USRR. Organizatorzy chcą zastanowić się nad znaczeniem pamięci o tych wydarzeniach w polityce wewnętrznej Ukrainy oraz nad wpływem, jaki ma przeszłość na relacje z sąsiadami, zwłaszcza z Polską i Rosją.

Program

godz. 10.00-10.15
wprowadzenie: Aleksander Smolar (prezes Fundacji Batorego)

sesja I
godz. 10.15-12.15
Spory o pamięć na Ukrainie

wystąpienia: Kost’ Bondarenko (Instytut Ukraińskiej Polityki, Kijów), Wjaczesław Briuchowiecki (Uniwersytet Akademia Kijowsko-Mohylańska, Kijów), Heorhij Kasjanow (Instytut Historii Ukrainy UAN, Kijów), Mykoła Kniażycki (Rada Najwyższa Ukrainy), Wołodymyr Kułyk (Instytut Politologii i Etnologii UAN, Kijów)

prowadzenie: Mirosław Czech (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego)

sesja II
godz. 13.00-15.00
Pamięć a relacje z sąsiadami

wystąpienia: Andrij Portnow (Uniwersytet Humboldta, Berlin), Mykoła Riabczuk (Ukraiński PEN Club), Maksym Stricha (Wydział Humanistyczny Kijowskiego Uniwersytetu im. Hrinczenka), Taras Wozniak (kwartalnik „Ji”, Lwów), Tatjana Żurżenko (Uniwersytet Wiedeński)

prowadzenie: Bogumiła Berdychowska (redakcja kwartalnika WIĘŹ)

21 czerwca 2013, w godz. 10.00-15.00
Warszawa, ul. Sapieżyńska 10 a
Sala im. Jerzego Turowicza

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?