Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 2 lipca 2013

Różni ludzie, jedna WIĘŹ

Zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań z kwartalnikiem WIĘŹ. Już od ponad pół wieku środowisko skupione wokół naszego pisma – należącego do grona najbardziej prestiżowych w Polsce - poddaje refleksji najważniejsze aspekty życia społeczno-politycznego, historii, religii i kultury. Idee przyświecające WIĘZI i wyznaczające jej linię programową wywodzą się z ducha katolicyzmu otwartego, ekumenicznego, który za cel stawia sobie odnajdywanie tego, co wspólne, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów. Jest to współczesna kontynuacja tradycji Polski Jagiellońskiej, a także wyraz pojmowania katolickości zgodnie z jej pierwotnym znaczeniem – jako powszechności.

Na przestrzeni lat na łamach WIĘZI gościło wiele znakomitych nazwisk. Wśród założycieli pisma był m.in. pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 roku Tadeusz Mazowiecki. Swoje utwory ogłaszali w nim wybitni pisarze – Wiktor Woroszylski, Zbigniew Herbert, czy Czesław Miłosz. WIĘŹ znana jest ponadto z publikacji o stosunkach Polaków z sąsiednimi narodami. Niebagatelny jest również jej wkład w dialog polsko-żydowski. To sprawia, że WIĘŹ , mimo iż wyrosła z korzeni chrześcijańskich, jest ceniona także przez wiele osób niewierzących.

Ale WIĘŹ to znacznie więcej, niż czasopismo. W jej ramach działa wydawnictwo, które swym odbiorcom oferuje pozycje z szeroko pojętej humanistyki oraz literatury pięknej. To w dużej mierze dzięki niemu polskiej kulturze został przywrócony Andrzej Bobkowski. Zaś Antoni Libera – znawca Samuela Becketa i autor bestsellerowej powieści „Madame” – wydał w nim najnowszy zbiór swoich nowel pt. „Niech się panu darzy”.

Kolejnym bardzo istotnym obszarem jest Laboratorium WIĘZI, czyli interdyscyplinarny ośrodek analityczno-badawczy, w którym podejmowane są debaty i formułowane diagnozy opisujące współczesność i kładące podwaliny pod przyszłość – Polski, Europy, Kościoła.

WIĘŹ, pragnąc wyjść naprzeciw „duchowi czasów”, chce poszukiwać nowych kanałów do komunikacji oraz przestrzeni dla budowania dialogu. Stąd pomysł na cykliczne spotkania z czytelnikami. Na pierwszym, które ma być zarazem inauguracyjnym, Zbigniew Nosowski – obecny redaktor naczelny – i Ewa Karabin przybliżą historię i teraźniejszość WIĘZI. Przedstawią też najnowszy numer – już drugi, który, po okresie nieregularności, ukazuje się w trybie kwartalnym. WIĘŹ jest ta sama, lecz – wraz ze zmianą cyklu wydawniczego – nowa, bogatsza o nowe działy.

O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się we wtorek 2 lipca o godzinie 18.00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178 a w Warszawie. Wstęp wolny. Zapraszamy! Twórzmy więzi, budujmy mosty porozumienia.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?