Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 15 listopada 2013

Nowa WIĘŹ: Słaby Bóg

W jesiennej WIĘZI przypominamy o słabości Boga – przecież jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który będąc potężnym, wybrał bycie słabym, wcielając się w bezbronne Dziecko. Ale my boimy się słabości, nie chcemy być słabi. Od własnej kruchości uciekamy często w sny o potędze. „Cała logika świata jest zupełnie przeciwna logice Królestwa Bożego – twierdzi s. Małgorzata Chmielewska − Chrystus mówił o tym wyraźnie. W Królestwie niebieskim VIP-ami nie są ci, którzy jeżdżą mercedesami, a przed nimi pędzi policja na sygnale. VIP-em jest tam ten, kto miłością przezwycięża zło − to właśnie pokazał nam Chrystus”. Co ta prawda oznacza dla każdego z nas?

W jesiennym numerze przyglądamy się też osobom, które powiedziały „stop” zniewalającemu je systemowi konsumpcyjnemu. Jedni całkowicie odmieniają swoje życie, uciekając na wieś, inni postanawiają żyć w tym samym miejscu, ale inaczej. Co łączy te postawy? Chęć odzyskania świata, który został zagrabiony przez pośpiech, kult pieniądza i prawa rynku. To nie jest ślepy bunt, tylko afirmacja alternatywy. Czy nam wszystkim nie jest potrzebna – opisywana w jednym z tekstów przez Marię Rogaczewską – praktyka życzliwości?

W dziale kultury zastanawiamy się nad wzajemnym sprzężeniem sztuki i tożsamości. Być może dziś już w ogóle należy mówić o sztuce tożsamości? Przykład popularnych szlagierów pokazuje, jak kultura konsumpcji formatuje nasz gust i oczekiwania. Przyglądamy się też wrogowi numer jeden współczesnej sceny teatralnej – Tadeuszowi Słobodziankowi – by zobaczyć, dlaczego nie cierpią go krytycy z przeciwstawnych opcji ideowych. Pytamy też, czy istnieje dziś sztuka patriotyczna i czemu miałaby ona służyć.

Ponadto w nowej WIĘZI: pierwodruk listów Jana Nowaka-Jeziorańskiego do premiera Tadeusza Mazowieckiego z lat 1989–1990, nowe wiersze Adama Zagajewskiego i Krzysztofa Siwczyka, pasjonujący dialog Antoniego Libery i Krzysztofa Dorosza o wierze i wątpieniu, wciągająca rozmowa z Markiem Bieńczykiem o jego pisarstwie. A także: fotografie Marcina Łobaczewskiego, laureata Grand Press Photo i reporterska podróż Jędrzeja Morawieckiego do podlaskiej Narewki. Nie zatrzymujemy się jednak na polskim podwórku – Mykoła Riabczuk zastanawia się, czy Rosjanie i Ukraińcy to naprawdę „prawie jeden naród”, a ks. Stanisław Grodź SVD – misjonarz i badacz islamu – pokazuje, jak w Afryce Zachodniej układają się relacje chrześcijańsko-muzułmańskie.

To wszystko i dużo, dużo więcej tym razem aż na 248 stronach.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?