Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 25 września 2013

Ks. Andrzej Draguła w Poznaniu − dyskusja o bluźnierstwie

Czy Boga rzeczywiście można obrazić, czy to raczej my sami czujemy się obrażeni? Co tak naprawdę chronią przepisy prawa: osobę Boga czy wolność religijną ludzi wierzących?

Radio Emaus zaprasza na spotkanie z ks. dr. hab. Andrzejem Dragułą, autorem książki o obrazie uczuć religijnych Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem. Rozmowę poprowadzi Szymon Bojdo.

Spotkanie odbędzie się w środę, 25 września o godz. 19:00 w kawiarence Centrum Duszpasterskiego im. Jana Pawła II przy parafii św. Rocha w Poznaniu, ul. św. Rocha 10.

O książce
Doda, Nergal, Maria Peszek, Pussy Riot, Dorota Nieznalska, Andres Serrano, Maurizio Cattelan, Oliviero Toscani... Przykłady tych, którzy oskarżani byli o bluźnierstwo, świętokradztwo, profanację czy obrazę uczuć religijnych, można by mnożyć. Ks. Andrzej Draguła zastanawia się w swojej książce nad granicami wolności w sztuce i obserwuje ewolucję pojęcia „bluźnierstwo”. Czy Boga rzeczywiście można obrazić, czy to raczej my sami czujemy się obrażeni? Jak miałoby odnosić się do tego prawo? Co tak naprawdę chronią przepisy prawa: osobę Boga czy wolność religijną ludzi wierzących? Tego typu pytania autor podejmuje, odwołując się do konkretnych przypadków i orzecznictwa sądowego, wskazując na aspekty teologiczne, moralne, artystyczne i prawne zjawiska określanego zbiorczym pojęciem „bluźnierstwo”.

O autorze
Ks. dr hab. Andrzej Draguła – kapłan diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, teolog i publicysta. Obecnie pełni obowiązki kierownika Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wykłada homiletykę, teorię komunikacji, teologię przepowiadania, teologię pastoralną, teologię mediów i dyscypliny pokrewne. Wieloletni współorganizator i rzecznik prasowy „Przystanku Jezus”. Członek zespołu Laboratorium WIĘZI i redaktor WIĘZI. Autor publikacji naukowych, a także esejów i tekstów publicystycznych, które ukazują się w WIĘZI, „Tygodniku Powszechnym”, „W Drodze”, „Pastores”, „Katechecie”.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?