Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 24 września 2013

Dziedziniec Dialogu w Warszawie

Spotkania, wystawy, pokazy filmowe, happeningi, koncerty, blogosfera, przestrzeń na modlitwę, a przede wszystkim interdyscyplinarne debaty – tak zapowiada się „Dziedziniec Dialogu” w Warszawie. Już od połowy września przez miesiąc można brać udział w wydarzeniach, które mają na celu spotkanie ludzi o różnych poglądach, wierzących z niewierzącymi. Organizatorami „Dziedzińca Dialogu” są Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II. WIĘŹ jest jednym z partnerów projektu.

„Dziedziniec Dialogu” jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec Pogan”. Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie. Misję tworzenia „Dziedzińców” powierzono Papieskiej Radzie ds. Kultury, której przewodniczy kard. Gianfranco Ravasi. Za organizację polskiego „Dziedzińca Dialogu” odpowiadają Archidiecezja Warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wydarzenia główne

W piątek 11 października o godz. 12.00 rozpocznie się na Uniwersytecie Warszawskim pierwsza z trzech debat głównych. Jej tematem będą relacje między wiarą a nauką i wezmą w niej udział: kard. Gianfranco Ravasi (przewodniczący Papieskiej Radzie ds. Kultury), ks. prof. Michał Heller (filozof i kosmolog), prof. Łukasz Turski (fizyk, przewodniczący rady programowej Centrum Nauki Kopernik), prof. Krzysztof Meissner (fizyk, Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Węgleński (biolog, Polska Akademia Nauk), a spotkanie poprowadzi prof. Piotr Gutowski (filozof, Katolicki Uniwersytet Lubelski). Uczestnicy debaty będą odpowiadać na pytania o napięcia między fizyką a metafizyką, a także o to, czy postęp technologiczny jest nam w stanie dać wiedzę o istnieniu Boga.

Tego samego dnia, 11 października o godz. 16.00 na deskach Teatru Polskiego dojdzie do debaty o relacjach między wiarą a kulturą. Wezmą w niej udział: kard. Gianfranco Ravasi, dr Anna Karoń-Ostrowska („Więź”), Jacek Dukaj (pisarz), prof. Andrzej Mencwel (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Seweryn (dyrektor Teatru Polskiego), a spotkanie prowadzeni Jerzy Sosnowski (Polskie Radio). W debacie padną pytania o to, co na temat Boga i człowieka mówi nam kultura, w której kwestionowane jest sacrum. Po debacie, od godz. 19.00, w Teatrze Polskim zostanie wystawiony „Irydion” w reżyserii Andrzeja Seweryna.

W sobotę od godz. 12.00 w Galerii Porczyńskich będzie można śledzić ostatnią z debat, tym razem o relacjach między wiarą a społeczeństwem. Poza kard. Gianfranco Ravasim wezmą w niej udział: prof. Irena Lipowicz (Rzecznik Praw Obywatelskich), prof. Jerzy Kłoczowski (były senator, historyk), prof. Krzysztof Pomian (filozof, dyrektor Muzeum Europy tworzonego w Brukseli), Aleksander Smolar (prezes Fundacji im. Stefana Batorego), prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, Uniwersytet Mikołaja Kopernika), a poprowadzi je Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny „Więzi”). Debatę otworzy wystąpienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wydarzenia zapowiadające

– Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać – tak „Dziedziniec Dialogu” zapowiada kard. Kazimierz Nycz. Uczestnicy spotkań „Twarzą w twarz”, odbywających się w ramach „Dziedzińca” co czwartek na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11), zadają pytania o dialog sacrum z popkulturą albo o to, czy umiemy jeszcze rozmawiać. W spotkaniach wzięli udział m.in. Antoni Libera (pisarz), Grzegorz Lewandowski (założyciel klubokawiarni Chłodna 25), Maciej Gdula („Krytyka Polityczna”), Dawid Wildstein („Gazeta Polska Codziennie”) i Cezary Kościelniak (Uniwersytet Adama Mickiewicza).

Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 ruszyła blogosfera. Młode, opiniotwórcze środowiska polskich intelektualistów rozpoczęły internetową debatę na tematy światopoglądowe, religijne czy społeczne. – Czy dialog pomiędzy różnymi środowiskami w dobie silnych podziałów politycznych, materialnych i kulturowych jest w ogóle możliwy? – zastanawia się Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II. Odpowiedzi można szukać na: www.dziedziniecdialogu2013.salon24.pl. Dotąd blogosferę odwiedziło około 10 tys. osób, a teksty były komentowane przez ponad tysiąc internautów.

Na blogosferze pojawiają się wypowiedzi przedstawicieli m.in. duszpasterstwa dominikanów, portalu Rebelya, środowisk ludzi niewierzących, naukowców oraz publicystów czasopism „Kontakt”, „Dywiz”, „Christianitas”, „Fronda”, „Nowe Peryferie”, „Nowy Obywatel”, „Tygodnik Powszechny”. Wszystkim przyświeca motto „Dziedzińca”, którym są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Jerozolimie w 2000 roku: „dialog nie jest próbą narzucenia innym naszych poglądów. Wymaga on od każdego z nas, abyśmy dochowując wierności temu, w co wierzymy, zarazem z szacunkiem słuchali się nawzajem, starali się dostrzegać wszystko, co dobre i święte w nauczaniu drugiej strony”.

Od 1 października przez dwa tygodnie przed wejściem na Uniwersytet Warszawski stanie wystawa „Papież dialogu”. Kluczowe wydarzenia „Dziedzińca” odbędą się w drugim tygodniu października. Od poniedziałku do środy, od 7 do 9 października, w Kinie Muranów odbędzie się pokaz filmów „Ludzie Boga”, „Lourdes” i „Siódma pieczęć”. W przestrzeni miejskiej odbędą się: eksperymentalny koncert przygotowany przez Uniwersytet Muzyczny, występ chóru, spotkania z ludźmi kultury i nauki, a wszystko zakończy występ Karola Strzemiecznego z zespołu Paula i Karol.

W czwartek 10 października o godz. 16.00 odbędzie się na UKSW spotkanie „Do źródeł Dziedzińca”. Wezmą w nim udział: prof. Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), prof. Andrzej Eliasz (rektor SWPS), o. dr Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce) i Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty), a spotkanie prowadzi dr Michał Łuczewski (Centrum Myśli Jana Pawła II). Spotkanie otworzą wystąpienia metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Debatę poprzedzi koncert fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich.

– Kościół w ten sposób uczy się rozmowy ze światem, z ludźmi, którzy inaczej myślą i wierzą lub też nie wierzą wcale. To dla Kościoła wielka, bezcenna wartość – twierdzi kard. Kazimierz Nycz. Owocem „Dziedzińca” mają być cykliczne debaty, stworzenie gruntu, na którym ludzie myślący całkiem inaczej spotykają się i rozmawiają. – Dobrze zaprojektowany budynek to miejsce spotkania i dialogu. Cieszę się jako deweloper, że możemy być świadkami powstawania „Dziedzińca”, który, podobnie jak budynek, służy spotkaniom i wspiera ideę dialogu – mówi Rafał Szczepański, prezes BBI Development.

Natura „Dziedzińca Dialogu” polega na tym, że do spotkania dochodzi nie w świątyni, lecz przed nią. Tym dziedzińcem będą aule uniwersyteckie, galerie sztuki, przestrzeń miejska. Natomiast w warszawskich kościołach będzie można wziąć udział w modlitwach prezentujących różne wrażliwości – w modlitwie medytacyjnej, strefie ciszy, czuwaniu przygotowanym przez Wspólnoty Jerozolimskie, w śpiewach Taize.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?