Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 1 stycznia 2014

Zimowa WIĘŹ: Tadeusz Mazowiecki in memoriam

W najnowszym numerze żegnamy Tadeusza Mazowieckiego – założyciela naszego pisma i wieloletniego redaktora naczelnego. Publikujemy nieznane dokumenty, fotografie i wspomnienia go dotyczące. Mogą Państwo przeczytać tekst jego listu do papieża Jana Pawła II, pisanego w obozie internowania. Dowiedzą się Państwo, w jaki sposób synowie wywozili potajemnie od ojca jego zapiski, które złożyły się na książkę Internowanie, a także, jak powstawało exposé premiera Mazowieckiego w roku 1989. Przede wszystkim zaś zastanawiamy się nad dziedzictwem, które nam pozostawił.

Ponadto w tym numerze podejmujemy wezwanie płynące z Ameryki Łacińskiej. Tamtejsi biskupi apelują, aby nawrócenie dotyczyło nie tylko jednostek, lecz całego Kościoła, wizji jego działania. Należy przejść „od duszpasterstwa zachowawczego do misyjnego”, „porzucić skostniałe struktury”. Kościół potrzebuje „silnego poruszenia, które nie pozwoli mu na wygodne usadowienie się w rzeczywistości, stagnację, letniość, na ignorowanie cierpienia ubogich”.

W dziale „Kultura” w programowym eseju Człowiek wierzący patrzy na kulturę Jerzy Sosnowski stawia kluczowe pytania o relacje Kościoła do współczesnej sztuki. Przyznaje, że „głos artystów nieraz pełen jest gniewu i rozpaczy, a także goryczy i szyderstwa. Czy człowiek wierzący może jednak wobec tego głosu pozwolić sobie na luksus nierozumienia?”. Nawet jeśli niektórzy chcą palić mosty pomiędzy wiarą a kulturą, w WIĘZI staramy się je odbudowywać.

Te i wiele, wiele innych tematów w zimowej WIĘZI. Zapraszamy do lektury!

WIĘŹ

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?