Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 27 lutego 2014

Ciało, które jest (o)sobą

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza serdecznie na dyskusję o współczesnym rozumieniu ciała i człowieka. Będzie to spotkanie wokół najnowszej książki prof. Jarosława Kupczaka OP Teologiczna semantyka płci, a poprowadzi je Ewa Karabin, redaktorka WIĘZI.

Antropologiczna refleksja nad ciałem, kobiecy wymiar Stworzenia, ojcostwo i macierzyństwo według Wojtyły a problem detronizacji ojca, feminizm egalitarny a feminizm różnicy – to tylko niektóre z punktów, których będzie dotyczyć dyskusja.

Autor prezentuje tezę, że w objawieniu biblijnym płeć jest podstawowym alfabetem, za pomocą którego Bóg mówi o sobie samym – różnica płci wskazuje na tajemnicę Trójjedynego Boga, zatem unieważnienie i relatywizacja różnicy płci w dzisiejszej kulturze może stwarzać poważny problem dla procesu orzekania o sobie samym i o Bogu. Czy tezy stawiane w książce mogą pomóc dzisiejszemu społeczeństwu w postrzeganiu spraw płciowości, teorii gender, ról społecznych oraz odwiecznego planu Boga względem człowieka? O to spierać się będą goście tego spotkania!

Panelistami będą:
- sam autor, o. prof. Jarosław Kupczak (UPJPII);
- dr Aneta Galant (IP Uniwersytet Szczeciński)
- dr Aneta Gawkowska (ISNS UW);
- dr Maria Chodyko (WFCh UKSW).

Debatę poprowadzi red. Ewa Karabin (Więź).

Więcej można znaleźć na stronie wydarzenia.

Patronat honorowy: kard. Kazimierz Nycz
Patroni medialni:
Gość Niedzielny, W drodze, Foksal Eleven, Rebelya, Dominikanie.pl, Deon

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?