Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 25 lutego 2014

Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazała się książka Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury Nello Scavo. Publikacji patronuje WIĘŹ.

24 marca 1976 roku. W Argentynie władzę przejmuje armia. Rozpoczyna się siedem lat terroru. Wojsko porywa i morduje dziesiątki tysięcy osób: to dramat tzw. desaparecidos – tych, którzy „zniknęli”. W Buenos Aires jezuita Jorge Mario Bergoglio ratuje wszystkich, których może. Teraz ci, którzy zostali przez niego ocaleni, wyznają, jak ojciec Jorge po cichu działał, by ich chronić.

Fragment książki:
„Bergoglio ocalił wielu, więcej niż on sam jest w stanie sobie przypomnieć” – w czasie zbierania materiału wiele razy słyszałem takie słowa. Inni mówili: „Przykro mi, ale to ty musisz odkryć dalszy ciąg tej historii”. Podejrzana postawa, jak gdyby było coś do ukrycia. Czyżby zmowa milczenia, aby chronić tę sympatię, jaką dziś cieszy się papież Franciszek? Nikt, począwszy od wcale nie wąskiego kręgu jego starych przyjaciół, dosłownie nikt nie chciał mi wskazać właściwego kierunku.

Nello Scavo (ur. w 1972 w Katanii) reporter i dziennikarz śledczy „Avvenire”. Zajmował się między innymi tematyką zorganizowanej przestępczości i globalnym terroryzmem. Autor reportaży z najbardziej „zapalnych” stron świata, takich jak południowo-wschodnia Azja, kraje byłego Związku Radzieckiego, Półwysep Bałkański, Ameryka Łacińska, Półwysep Somalijski. Laureat wielu nagród literackich i dziennikarskich.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?