Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 29 marca 2014

Pustynia duchowa

W ramach tegorocznej edycji festiwalu „Gorzkie Żale” 29 marca 2914 r. odbędzie się debata „Pustynia duchowa”, w której udział wezmą ks. Andrzej Luter, Piotr Głowacki i Mariusz Libel. Dyskusję poprowadzi dr Sebastian Duda („Więź).

Świat w erze zaawansowanej technologii to świat nieskończonych możliwości. A mimo to często przedstawiany jest we współczesnej kulturze jako jałowa pustynia. Pisał już przed laty Czesław Miłosz w wierszu Oeconomia divina :

„Drogom na betonowych słupach, miastom ze szkła i żeliwa,
Lotniskom rozleglejszym niż plemienne państwa
Nagle zabrakło zasady i rozpadły się”.

Duchowa pustka jako doświadczenie rozpadu, świata bez koniecznego fundamentu i potrzebnej więzi to nieodłączny składnik naszej egzystencji. Wielu z nas nie chce o tym myśleć, próbując zagłuszyć ów dręczący głos w codziennym aktywizmie i pracy, ale również w niekończącym się poszukiwaniu nowych przyjemności. Nie bez powodu Biblia przedstawia pustynię jako dolinę kuszenia. Tam Jezus nagabywany był przez demona.

Z drugiej strony droga przez pustynię – choćby długa, czterdziestoletnia – to szansa na oczyszczenie. Przez wieki rozprawiali o takiej drodze teologiczni i ateologiczni mistrzowie duchowości. Mimo to wielu wciąż nęka przeświadczenie, że w tej wędrówce punkt dojścia to tylko religijna fantasmagoria albo niespełnialna, świecka utopia. Na pustyni łatwo stracić nadzieję, pogrążyć się w rozpaczy lub w bezmyślnej konsumpcji. Wiemy o tym nie tylko od Ojców Pustyni, także od Becketta czy proroków Nowej Lewicy. Czy i jak można opierać się tym pokusom?

Sobota, 29 marca 2014 r., godz. 17.30
1Piętro, ul. Foksal 11 w Warszawie

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?