Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 16 kwietnia 2014

Ukraina w stanie resetu

O Majdanie, Antymajdanie i kraju, który potrzebuje zmian

Fundacja Batorego zaprasza na spotkanie pt. „Ukraina w stanie resetu. O Majdanie, Antymajdanie i kraju, który potrzebuje zmian”. Z Serhijem Żadanem rozmawiać będzie Bogumiła Berdychowska.

Organizatorzy piszą: „Serhij Żadan to jeden z najwybitniejszych ukraińskich pisarzy, dobrze znany także w Polsce. Jednak nie o literaturze chcemy z nim rozmawiać, lecz o niedawnych wydarzeniach na Ukrainie, o Majdanie widzianym z perspektywy wschodu tego kraju, z Charkowa. O tamtejszych Euromajdanie (w którym pisarz uczestniczył) i o charkowskim Antymajdanie. O podziałach społecznych, kulturowych i językowych. Relacjach centrum–ukraińskie peryferia, ukraińskość–rosyjskość i lękach obecnych na wschodzie Ukrainy”.

Dyskusja będzie prowadzona w języku polskim i ukraińskim.

Noty o panelistach:

Bogumiła Berdychowska (ur. 1963) – publicystka, członkini redakcji kwartalnika „Więź”. Wcześniej kierowała Biurem ds. Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Kultury i Sztuki, była zastępczynią dyrektora V Programu Polskiego Radia. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce” (Kijów), „Kulturze” (Paryż), „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka licznych publikacji dotyczących Ukrainy.

Serhij Żadan (ur. 1974) – poeta, pisarz, eseista, tłumacz z języka niemieckiego. Jego książki przetłumaczono na szesnaście języków. Po polsku ukazały wielu jego książek m.in. tom wierszy Historia kultury początku stulecia (polskie wydanie 2005) oraz powieści Big Mac (polskie wydanie 2005), Anarchy in the Ukr (polskie wydanie 2007), Hymn demokratycznej młodzieży (polskie wydanie 2008), a ostatnio Woroszyłowgrad (polskie wydanie 2013). Jest laureatem wielu nagród m.in. Bu-Ba-Bu za najlepszy wiersz roku 1998. Mieszka w Charkowie.

16 kwietnia 2014, godz. 17.00–18.30
Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a, sala im. Jerzego Turowicza

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?