Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 8 czerwca 2014

Prośba o modlitwę o pokój dla Jeruzalem

W niedzielę 8 czerwca – w chrześcijańską uroczystość Zesłania Ducha Świętego, kilka dni po żydowskim święcie Szawuot upamiętniającym nadanie Tory – odbędzie się w Rzymie spotkanie modlitewne w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Wezmą w nim udział: papież Franciszek, prezydent Izraela Szymon Peres i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Celem tego spotkania nie jest debata na temat pokoju ani ustalanie jego warunków. Jest nim natomiast prośba o pokój, skierowana do Boga przez wyznawców trzech różnych religii, przyznających się do Abrahamowego dziedzictwa.

„Wszyscy pragniemy pokoju – mówił w Betlejem i w Tel Awiwie papież Franciszek. – Wielu ludzi buduje go każdego dnia małymi gestami: wielu cierpi i cierpliwie znosi trud wielu prób, aby go zbudować. Wszyscy (…) mamy obowiązek stać się narzędziami i budowniczymi pokoju, przede wszystkim poprzez modlitwę”.

Świadomi ciążącego na nas zobowiązania, w poczuciu odpowiedzialności za święte miasto, jakim jest dla nas Jerozolima, prosimy wierzących – Żydów i chrześcijan i muzułmanów – o włączenie się w niedzielną modlitwę w intencji pokoju. Przynajmniej tego dnia – w sposób właściwy dla własnej tradycji religijnej – okażmy solidarność z mieszkańcami Ziemi Świętej.

„Prośmy o pokój dla Jeruzalem. (…)
Przez wzgląd na dom Pana, Boga naszego,
będę się modlił o dobro dla ciebie”.
Amen. Niech tak się stanie.

Bogdan Białek - chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Stanisław Krajewski - żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Janusz Poniewierski - prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”
Andrzej Saramowicz - muzułmański współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
Agata Skowron-Nalborczyk - katolicka współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?