Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 20 czerwca 2014

Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w kościele

W dniach 20-21 czerwca br. w Krakowie na Akademii Ignatianum odbędzie się międzynarodowa konferencja organizowana przez Centrum Ochrony Dziecka „Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” Aktywny udział biorą w niej członkowie Zespołu Laboratorium "Więzi". Głównym moderatorem konferencji będzie Zbigniew Nosowski, a referat „Instytucjonalne uwarunkowania sprzyjające wykorzystaniu seksualnemu w Kościele” wygłosi Ewa Kusz, współorganizująca konferencję z ramienia Centrum Ochrony Dziecka.

Organizatorzy piszą:
Konferencja jest zaadresowana do delegatów biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, formatorek i formatorów, odpowiedzialnych za ruchy katolickie i innych osób, które w swojej pracy mogą się spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego albo pracują z dziećmi i młodzieżą. Jest to pierwsza w Polsce tak kompleksowa konferencja przedstawiająca specyfikę wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele. Patronuje jej Konferencja Episkopatu Polski.

Nie będziemy unikać niewygodnych pytań dotyczących czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które zwiększyły ryzyko popełnienia karygodnych czynów. Równocześnie chcemy rozważyć, w jaki sposób Kościół – w jego wymiarach indywidualnym, wspólnotowym i społecznym – powinien odpowiedzieć na ten skandal. Refleksja i dyskusja, jaką podejmujemy, to pierwszy krok do zrozumienia tego, co się wydarzyło w różnych Kościołach lokalnych, i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego do tego doszło. Z drugiej strony chodzi nam o to, aby zainspirować w Kościele w Polsce podjęcie odważnych kroków. Ewangeliczna odpowiedź na skandal nadużyć musi zawierać oczyszczenie z grzechów popełnionych przez niektórych duchownych, wysiłek tworzenia bezpiecznych środowisk wspierających ludzki i chrześcijański wzrost dzieci i młodzieży. Musi łączyć się z zaangażowaniem na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wszelką przemocą i wykorzystaniem również poza wspólnotą kościelną.

Pomoże nam w tym również wypowiedź osoby pokrzywdzonej w dzieciństwie przez duchownego. Osoba ta nie reprezentuje żadnej organizacji i będzie mówiła we własnym imieniu i podzieli się tym, czym zechce. Również w liturgii pokutnej będzie aktywnie uczestniczyła inna osoba pokrzywdzona. Szanujemy fakt, że obydwie osoby pragną być obecne dyskretnie.

Jako główni prelegenci zostali zaproszeni: ks. Robert Oliver, Promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary; prof. J. Fegert, psychiatra w Klinice psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Ulm, członek zarządu Centrum Ochrony Dziecka na Uniwersytecie Gregoriańskim oraz dr Monika Applewhite, specjalistka z USA, konsultantka kościołów i zakonów w zakresie prewencji w kilku krajach anglojęzycznych.

Najważniejszym publicznym elementem konferencji będzie liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży popełnione przez duchownych. Odbędzie się ona 20 czerwca o godz. 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Libery, ordynariusza płockiego, będziemy wypraszać dar serca skruszonego i pojednania z Bogiem i ludźmi. Będą się z nami modlić ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski, ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, ks. bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki, ks. bp. Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, oraz ks. bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Organizatorem konferencji jest Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum powołane przez władze uczelni na początku marca br. z poparciem Przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego oraz Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć tutaj

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?