Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 28 czerwca 2014

„Ślad” dla ks. Jana Kaczkowskiego

Z radością informujemy, że laureatami tegorocznej nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka są ex aequo ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka. Nagrodę specjalną, Diamentowy „Ślad”, przyznawaną za całokształt dokonań, odebrał Bohdan Cywiński. Gratulujemy Laureatom!

Kapituła nagrody nominowała ks. Jana Kaczkowskiego za „unikalny, lekki i przejmujący styl, w jakim dotyka spraw najważniejszych: sensu choroby, śmierci, życia”.

Laureat jest doktorem teologii moralnej i bioetykiem, prezesem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dużą popularność przyniosła mu wydana w ub. roku książka Szału nie ma, jest rak – zapis rozmowy, jaką przeprowadziła z księdzem Katarzyna Jabłońska oraz vlog Smaki życia, emitowane przez internetową telewizję: Boska TV.

W najnowszym numerze kwartalnika „Więź” (lato 2014 r.) można przeczytać rozmowę z ks. Janem Kaczkowskim, w której mówi o Chrystusie w stadium... blastocysty i Bogu, którego nie da się zamknąć w naszych ludzkich miarach.

Ks. Jan Kaczkowski został nagrodzony ex aequo z Piotrem Żyłką, którego uhonorowano „Śladem” za: „znakomite wyczucie nowych mediów, zwłaszcza internetowych portali społecznościowych, oraz umiejętne korzystanie z nich dla głoszenia Dobrej Nowiny”. Laureat jest publicystą i grafikiem komputerowym, autorem Projektu faceBóg oraz polskiego profilu papieża Franciszka, członkiem redakcji portalu DEON.pl

Specjalną nagrodę Diamentowy „Ślad”, przyznawaną za całokształt dokonań, odebrał Bohdan Cywiński – wybitny publicysta, historyk Kościoła, działacz opozycji demokratycznej. Autor m.in. legendarnych Rodowodów niepokornych oraz dwutomowej pracy Ogniem próbowane, złożonych z esejów o dziejach Kościoła katolickiego w Europie Środkowej w dobie komunizmu. W ubiegłym roku wydał monumentalne Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej. W najnowszym numerze „Więzi” (lato 2014 r.) można przeczytać jego pasjonujący tekst o rosyjskim imperializmie, który sprawia, że Rosjanin chce być wielki...

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”.

Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?