Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 5 października 2014

Nagroda Literacka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą dla Pawła Kądzieli

Z radością i dumą informujemy, że Stowarzyszenie Pisarzy Polskich za Granicą postanowiło przyznać swoją doroczną nagrodę Pawłowi Kądzieli, dyrektorowi Wydawnictwa Więź.

Jury Nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za Granicą (dr Marek Baterowicz − Sydney, prof. Wojciech Ligęza − Kraków, Krystyna Kulej − Slough, prof. Janusz Pasterski − Rzeszów, dr Alina Siomkajło − Londyn) podaje do wiadomości, że w roku bieżącym nagroda w kategorii za całokształt twórczości dla polskiego pisarza zasłużonego bezinteresowną i niestrudzoną pracą wydawniczą i autorską dla Emigracji Niepodległościowej przyznana została redaktorowi, autorowi, wydawcy − dyrektorowi Wydawnictwa Więź, Pawłowi Kądzieli.

Z tej okazji w piśmie „Nowy Czas” (nr 7/2014) ukazał się artykuł Józefa Marii Ruszara przedstawiający sylwetkę twórczą Pawła Kądzieli. Czytamy tam m.in.: „Charakterystyczną cechą dzieła, które w całości wypełnia obraz życia Pawła Kądzieli, są publikacje niszowe. Modelowy jest pod tym względem przypadek spuścizny po Zbigniewie Herbercie. Przecież bez «Węzła gordyjskiego» − monumentalnego tomu stworzonego przez Pawła Kądzielę − wiedza o Zbigniewie Herbercie byłaby nie tylko niekompletna, ale wręcz bałamutna. [...] Paweł Kądziela publikuje pozycje skazane na margines zarówno przez rynek, jak zmiany cywilizacyjne”.

Wręczenie Nagrody przewidziane jest na 5 października 2014, godz. 18.00 podczas wieczoru autorskiego w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie (238-246 King Street, London W6 0RF). Laudację na cześć Pawła Kądzieli wygłosi dr Józef Ruszar z Krakowa.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?