Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 3 listopada 2014

Mosty pojednania w świecie podziałów

3 listopada br., od godz. 10.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbędzie się całodniowa, międzynarodowa konferencja „Bridging the divides”, poświęcona roli religii w przezwyciężaniu współczesnych konfliktów. Jej głównymi gośćmi będą światowej sławy profesorowie William T. Cavanaugh z Chicago (wykład o godz. 17.00) i Thomas Ryba z West Lafayette (wykład o godz. 10.15). Wydarzeniu patronuje kwartalnik „Więź”.

Konferencja zorganizowana została przy współpracy z Muzeum Historii Polski w ramach obchodów Roku Jana Karskiego i w 30. rocznicę ogłoszenia przez Jana Pawła II adhortacji apostolskiej Reconciliatio et paenitentia poświęconej chrześcijańskiemu rozumieniu przebaczenia i pojednania.

Pojednania i przebaczenia nie można widzieć wyłącznie przez pryzmat działań dyplomatycznych, gospodarczych, a nawet koniecznych niekiedy akcji militarnych, ale należy odwołać się do najbardziej naturalnych w człowieku potrzeb duchowych. Stąd coraz większą karierę w stosunkach międzynarodowych zaczyna odgrywać pojęcie faith-based diplomacy („dyplomacja oparta o wiarę”) spełniające pozytywną rolę podczas konfliktów w Ruandzie, Bośni, Kosowie, na Bliskim Wschodzie i w Timorze Wschodnim. Rolę religii jako swoistej alternatywy wobec koniunkturalnej polityki dobitnie pokazuje obecność w najnowszej historii takich postaci jak Jan Karski, Dag Hammarskjöld lub Desmond Tutu – wyraźnie wskazujących na moralny i duchowy imperatyw publicznej działalności na rzecz pokoju i pojednania.

Sesja będzie okazją do wysłuchania referatów wybitnych gości. Prof. William T. Cavanaugh pełni funkcję dyrektora Światowego Centrum Katolickiego i Teologii Międzykulturowej (CWC&IT) przy Uniwersytetecie DePaul w Chicago. Jest jednym z najbardziej znanych badaczy problematyki konfliktów międzynarodowych i ideologicznych w postsekularnym świecie oraz autorem wielu publikacji, m.in. bestselleru The Myth of Religious Violence: Secular, Ideology and the Roots of Modern Conflict (2009). W języku polskim ukazała się jego książka Pożarci: Gospodarka a powołanie chrześcijańskie (Wydawnictwo Fronda, 2010).

Thomas Ryba jest filozofem religii, wykładającym na Purdue University w West Lafayette (USA). W swojej pracy naukowej szczególnie interesuje się związkami pomiędzy naukami społecznymi (głównie socjologią) i teologią.

Wszelkich informacji na temat konferencji udziela: Monika Bartoszewicz mbartoszewicz@centrumjp2.pl

Więcej na:
www.centrumjp2.pl
https://www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?