Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 2 grudnia 2014

Andrzej Friszke laureatem Nagrody KLIO

Z radością informujemy, że laureatem tegorocznej nagrody KLIO w kategorii autorskiej został Andrzej Friszke, członek redakcji „Więzi”, za książkę „Rewolucja Solidarności 1980-1981”. Nazwiska laureatów ogłoszono w czwartek, 27 listopada, na inauguracji XXIII Targów Książki Historycznej.

Nagroda Historyczna KLIO jest przyznawana od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych.

Do nagrody zgłoszono 148 książek. W kategorii autorskiej zwyciężyła „Rewolucja Solidarności 1980-1981” Andrzeja Friszke (Znak). Autor przewodnikiem po epoce, którą opisuje, uczynił Jacka Kuronia. Jak napisał Friszke: „jest to zarazem biografia polityczna Jacka Kuronia, historia Solidarności, ale też historia polskiego kryzysu 1980–1981”.

XXIII Targi Książki Historycznej potrwają w Warszawie do 30 listopada. Swoją ofertę prezentuje ponad 200 wystawców, zaplanowano konferencje i spotkania z autorami. Gościem specjalnym będzie rosyjski pisarz Wiktor Suworow, będzie można też spotkać m.in. Sławomira Kopra, Remigiusza Mroza, Krzysztofa Masłonia, Piotra Gajdzińskiego i Piotra Zychowicza. W programie imprez towarzyszących znalazły się pokazy grup rekonstrukcyjnych m.in. musztry oddziału wojskowego wraz ze sztandarem i bębnem z okresu wojen moskiewskich z początku XVII w., pokazy umundurowania i wyposażenia z okresy II wojny.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?