Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 5 grudnia 2014

Rumun goni króliczka

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie wokół książki Bogumiła Lufta Rumun goni za happy endem, która w połowie października ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Rozmowę poprowadzi redaktor Magazynu „Kontakt” Mateusz Luft.

Rumunia i Mołdawia – dwa kraje na marginesie Europy. Postsowieckie dziedzictwo, walka o przetrwanie, wielowiekowa tradycja sukcesów i porażek, skomplikowane stosunki z sąsiadami oraz nieodwzajemniona sympatia do Polski.

Nakreślony przez autora „portret paralelny” współczesnych Rumunów i Mołdawian mieszkających po obu stronach Prutu składa się z szeregu miniportretów zarówno postaci znanych, jak i na poły anonimowych, zwięzłych analiz politycznych, osobistych wspomnień i smakowitych scen obyczajowych. Wyłania się z nich skomplikowany i intrygujący obraz społeczeństwa żyjącego „okrakiem” pomiędzy Bałkanami a Europą Środkową i poddawanego od ponad wieku procesowi nieustannej modernizacji, nie wiadomo tak naprawdę, na ile udanej, ale na pewno wciąż niezakończonej.
dr hab. Kazimierz Jurczak – kierownik Zakładu Rumunistyki UJ

Bogumił Luft – w latach 1980–1981 kierownik Sekcji Kultury KIK. Dziennikarz, publicysta, komentator polityczny, telewizyjny i radiowy. W latach 2001–2003 korespondent „Rzeczpospolitej” w Bukareszcie i Kiszyniowie. Od 1993 do 1999 roku był ambasadorem RP w Rumunii, a w latach 2010–2012 ambasadorem RP w Republice Mołdawii.

5 grudnia 2014 r., piątek, godz. 18.00
Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
ul. Freta 20/24A

Organizatorami wydarzenia są KIK – Klub Inteligencji Katolickiej, Magazyn „Kontakt” i „Więź”.

Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/events/310349855841145/?fref=ts

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?