Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 11 grudnia 2014

Czy ŚDM to wydarzenie popkulturowe?

O kulturowych kompetencjach Kościoła w perspektywie ŚDM i jubileuszu chrystianizacji Polski dyskutować będą 11 grudnia w Krakowie naukowcy, duszpasterze i organizatorzy Światowych Dni Młodzieży 2016. Wśród zaproszonych gości jest ks. Andrzej Draguła, członek redakcji „Więzi”.

Uczestnicy spotkania obrali sobie za motto rozważań słowa św. Jana Pawła II: „Wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie”. Zdaniem organizatorów, perspektywa dwóch wielkich wydarzeń, które odbędą się w 2016 roku w Polsce: jubileuszu chrystianizacji i Światowych Dni Młodzieży, nakłada obowiązek refleksji nad kulturową kondycją Kościoła w Polsce, jego tysiącletnim dziedzictwem i współczesnymi wyzwaniami.

Organizatorami panelu „Kulturowe kompetencje Kościoła w perspektywie ŚDM i jubileuszu chrystianizacji Polski” są Narodowe Centrum Kultury oraz Komitet Organizacyjny ŚDM 2016. Debata odbędzie się w najbliższy czwartek, 11 grudnia, w sali audiowizualnej w siedzibie Komitetu przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie. Początek – godz. 14.00.

Program:
Ks. prof. Witold Kawecki (UKSW): Istota kulturowych kompetencji Kościoła wypływająca z wizji kultury Jana Pawła II.
Ks. prof. Marek Lis (UO): Odpowiedzialność Kościoła w sferze kultury audiowizualnej.
Ks. prof. Andrzej Draguła (USZ): Kościół w sporze kulturowym ze społeczeństwem.
Prof. Zbigniew Treppa (UG): Kulturowe i teologiczne kryteria oceny wartości obrazu na przykładzie Jezusa Miłosiernego.
Bp Damian Muskus OFM: Światowe Dni Młodzieży jako wydarzenie (pop)kulturowe Debata z udziałem wszystkich uczestników (prowadzący: Marek Horodniczy, NCK)

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?