Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 17 lutego 2015

Modlitwa za Ukrainę

Zapraszamy na wspólną modlitwę za Ukrainę oraz otwarcie wystawy ikon:

17 lutego 2015 (wtorek)
Kościół OO. Dominikanów, ul. Freta10 w Warszawie.

18:00 Msza św. o Miłosierdzie dla Ukrainy - oprawa muzyczna: „Missa de Misericordia” (Paweł Bębenek) w wykonaniu chórów dominikańskich.

19:30 Przemówienie prawosławnego arcybiskupa Wołynia - Hilariona. Modlitwa za zmarłych – panichida. Modlitwa o braterstwo narodów ukraińskiego i polskiego. Otwarcie wystawy.

22 lutego 2015 (niedziela)
Cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia NMP, ul. Miodowa 16 w Warszawie.

18:00 - Msza św. i modlitwa ekumeniczna w intencji pokoju i ofiar tragicznych wydarzeń na Ukrainie.

Na wystawie będą prezentowane prace I Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego Elios-Caritas zatytułowanego „Miłosierdzie w ikonie”, który odbył się w Kijowie w dniach 23.11 – 01.12.2014 roku.

W plenerze wzięli udział artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy. Jako że w zamyśle był on przygotowaniem do obchodów pierwszej rocznicy kijowskiego „Majdanu” i przebiegał w tle trwającej wciąż operacji antyterrorystycznej, plener odbył się przy cerkwi i klasztorze Arch. Michała, który był ważnym miejscem w czasie trwania protestów. Uczestnicy przez talent, modlitwę i pracę chcieli pokazać światu, że istnieje sposób przekucia broni materialnej, zabijającej, na broń duchową dającą życie.

Z owoców pracy pleneru powstała wystawa. Ma być ona nie tylko prezentacją prac, ale i duchowym wsparciem wszelkich dobrych działań i inicjatyw dla Ukrainy, podejmowanych przez różne fundacje i stowarzyszenia. Ma być zaproszeniem do wspólnej modlitwy za Ukrainę, pomimo różnic wyznaniowych czy religijnych.

Ikony – efekt pracy ikonografów - zostaną ofiarowane do polskich i ukraińskich szpitali, które leczyły rannych z Majdanu i ATO – jako znak pamięci i wdzięczności, współpracy narodów. Najpierw jednak tworząc "ścianę modlitwy za Ukrainę" będą prezentowane w różnych miastach Polski.

Wystawie błogosławi Wielce Błogosławiony Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz.

Przedstawicielem Patriarchy Filareta na otwarciu wystawy 17 lutego będzie Arcybiskup Hilarion, zwierzchnik Eparchii Równieńskiej na Wołyniu, Dyrektor Departamentu Stosunków Zewnętrznych U.C.P. Patriarchatu Kijowskiego. Arcybiskup Hilarion przygotował przemówienie, w którym chce się odnieść m.in. do tragicznych wydarzeń na Wołyniu w czasie II Wojny Światowej i relacji ukraińsko - polskich.

Patronat:
Jego Ekscelencja Andrii Deshchytsia - Ambasador Ukrainy w Polsce
Jego Ekscelencja Henryk Litwin - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie

Patronat Medialny:
KAI – Katolicka Agencja Informacyjna
Gość Niedzielny
Rzeczpospolita
Radio Warszawa
Więź

Organizatorzy:
Fundacja „Elios – Milist” (www.elios.org.ua , www.plenerelioscaritas.pl )
Pracownia Ikon św. Łazarza (www.pracowniaikonlacaro.pl )
Oraz: Studium Chrześcijańskiego Wschodu (http://www.ikona.sluzew.dominikanie.pl/)
Klub Inteligencji Katolickiej (http://www.kik.waw.pl/)
Klasztor św. Jacka OO. Dominikanów na Starym Mieście Warszawy (http://freta.dominikanie.pl/)

Współpraca:
Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą
Związek Ukraińców w Polsce
Fundacja Nasz Wybór
Parafia greckokatolicka Zaśnięcia NMP w Warszawie

Po Warszawie wystawa ma ruszyć do innych miast - czekamy na zaproszenia i propozycje.

Kontakt do osób odpowiedzialnych za wystawę w Polsce: Hubert Kampa (współpracownik fundacji Elios – Milist w Kijowie, odpowiedzialny za plener i wystawę w Polsce) tel. 603 254 398, email: kontakt@plenerelioscaritas.com Mateusz Środoń (współorganizacja wystawy) tel. 502 779 493, email: mateusz.srodon@gmail.com.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?