Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 4 marca 2015

Spotkanie z ks. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem

Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na spotkanie z ks. Romualdem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem, który opowie o sytuacji chrześcijan w Izraelu. Rozmowę z nim poprowadzi Zbigniew Nosowski.

Romuald Jakub Weksler-Waszkinel urodził się w 1943 r. w getcie w Starych Święcianach koło Wilna jako syn Jakuba i Batii Wekslerów. Jego matka, chcąc go uratować od śmierci, oddała go na wychowanie polskiej rodzinie Waszkinelów ze słowami: „Pani jest chrześcijanką, pani wierzy w Jezusa, więc niech pani w imię tego Żyda, w którego pani wierzy, uratuje moje dziecko. Gdy dorośnie, niech zostanie księdzem”.

Waszkinelowie ochrzcili dziecko w obrządku rzymskokatolickim i nadali mu imię Romuald. W 1966 r. przyjął święcenia kapłańskie, a dwa lata później rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z którym związał się potem jako wykładowca. W 12 lat po świeceniach kapłańskich, 23 lutego 1978 r. podczas rozmowy z matką dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. Miał 35 lat. – Gdy dowiedziałem się, kim byli moi żydowscy rodzice, poczułem się człowiekiem kompletnym. W wieku 35 lat ponownie się narodziłem – podkreślił podczas spotkania w Kielcach 13 sierpnia 2013 r.

W 1992 roku ksiądz Waszkinel poznał nazwisko i imiona swoich biologicznych rodziców, poprosił wówczas Jana Pawła II o zgodę na używanie nazwiska swoich biologicznych rodziców i żydowskiego imienia swojego ojca. Papież swoją odpowiedź zaadresował „Ksiądz Romuald Jakub Weksler-Waszkinel”.

Dziś ks. Weksler-Waszkinel mieszka w Jerozolimie. Cały czas aktywnie działa na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Mówi o sobie: „Żyd od Jezusa”.

środa, 4 marca 2015 r., godz. 19.00
siedziba Klubu Inteligencji Katolickiej
ul. Freta 20/24A w Warszawie

Korzystałam z materiałów na stronie jankarski.org.pl.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?