Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 31 marca 2015

Być Żydem i księdzem naraz?

We wtorek 31 marca o godz. 17.30 w galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 odbędzie się spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, autorem książki „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”. W spotkaniu pt. „Być Żydem i księdzem naraz” udział wezmą Zbigniew Nosowski i Elżbieta Moczarska.


Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”, dziś prasowy wolny strzelec. Autor książek: „Oblicza Wielkiej Brytanii” (2001) – owoc dziewięcioletniej pracy nad Tamizą, „Żar. Oddech Afryki” (2010) – zbiór reportaży z podróży do kilkunastu krajów tego kontynentu, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” (2013) oraz „Wielka odmowa” (2014).

Zbigniew Nosowski – dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Autor książek, w tym m.in: „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”(2014), „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”(2010) „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”(2007), współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie (2001 i 2005), w latach 2002–2008 konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Elżbieta Moczarska – prezes Fundacji imienia Kazimierza i Zofii Moczarskich, od 2009 roku wraz z Narodowym Centrum Kultury i „Gazetą Wyborczą” organizuje konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego (jest honorowym członkiem kapituły Nagrody). Jest konsultantem public relations i rozwoju – pracowała m.in. w międzynarodowych korporacjach i instytucjach finansowych, w tym Credit Suisse First Boston, Kleinwort Benson, White & Case, organizacjach pozarządowych oraz sektorze publicznym.


To drugie z cyklu spotkań „Ciekawe historie” z finalistami Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w kategorii: najlepsza książka poświęcona najnowszej historii Polski.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?