Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 10 lipca 2015

Spotkanie z ks. Andrzejem Dragułą w Berlinie

Berliński Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Klasztor oo. dominikanów serdecznie zapraszają na spotkanie „Dlaczego nam się (nie) wydarza Emaus? O tym, co zmienne i niezmienne w Kościele”. Rozmowę wokół książki „Emaus. Tajemnice dnia ósmego” z jej autorem, ks. prof. Andrzejem Dragułą, poprowadzi dr hab. Aleksandra Chylewska-Tölle.

Ks. Andrzej Draguła, znany jako publicysta poruszający się w obszarze styku sacrum i profanum, autor wielu publikacji na temat obecności religii w przestrzeni publicznej, w nowej książce pokazuje się z nieco innej strony. W zbiorze refleksji o uczniach idących do Emaus jest przede wszystkim wytrawnym teologiem, który zgłębia Pismo, bo chce jak najlepiej zrozumieć, co zmartwychwstały Chrystus mówi nam przez karty Biblii. Wnikliwie analizuje nie tylko sam tekst, ale także jego kulturowe echa, które przez minione stulecia pobrzmiewały w dziełach malarzy czy pisarzy.

Fragment książki:

Pierwsza lekcja, jaką daje Emaus, mówi, że odejście Boga jest tylko pozorne. Św. Augustyn mawiał: Timeo Deum transeuntem – „Boję się Boga przechodzącego [obok]”. Chrystus z drogi do Emaus to Bóg idący obok, Bóg gotowy, aby się zbliżyć do pogrążonych w smutku uciekinierów, Bóg, który czeka na stosowny moment. Przechodzi obok, można Go nie zauważyć, ominąć, przemilczeć. Ale można Go także przywołać tęsknotą. To właśnie dokonało się na ewangelicznej drodze. Zbliżył się do nich w chwili, gdy o Nim mówili. Jego zbliżanie się jest odpowiedzią na naszą potrzebę bliskości. Trzeba Go do siebie przywołać. Nasz Bóg jest Bogiem gotowym do przyjścia, takim, „Który jest, Który był i Który przychodzi” (Ap 1,8).

Więcej o książce: tutaj.

Spotkanie odbędzie się 10 lipca o godz. 18.00 w Bibliotece Klasztoru oo. Dominikanów (OLDENBURGER STRASSE 46, 10551 BERLIN).

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?