Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 11 września 2015

Otwockie Dni Dziedzictwa

Serdecznie zapraszamy 11 i 12 września 2015 r. na Otwockie Dni Dziedzictwa, które mają miejsce się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Wszystkie wydarzenia odbywają się na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej.

11.09.2015:

godz. 20.00
Projekcja filmu „Miasto bez Żydów” w reżyserii Hansa Breslauera z 1924 roku. Film jest jednym z przykładów ekspresjonizmu w austriackiej kinematografii. Został nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule z 1922 roku napisanej przez dziennikarza Hugo Bettauera. Organizatorem pokazu jest stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

12.09.2015:

godz.12.00
Otwarcie wystawy zdjęć Menachema Kipnisa, przedwojennego dziennikarza i publicysty oraz kantora, wśród nich znajdują się m.in. fotografie dawnego Otwocka. Wystawa przygotowana przez ŻIH, ze zbiorów YIVO.

godz.13.00
Warsztaty z tańca izraelskiego - Stowarzyszenie na Rzecz Promowania Tańców Izraelskich Yachad. Warsztaty są nieco bardziej współczesnym akcentem pośród prezentowanych aspektów kultury żydowskiej.

godz.14.00
Wykład dotyczący genealogii żydowskiej - Żydowski Instytut Historyczny. Wykład zostanie poprowadzony przez specjalistów z ŻIH, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniami genealogicznymi. W trakcie wykładu opowiedzą m.in. o tym, od czego zacząć poszukiwania genealogiczne ( nie tylko w przypadku Żydów), dlaczego warto poszukiwać swoich przodków oraz z jakich narzędzi korzystać w tym celu.

godz.15.00
Wykład i warsztaty z wycinanki żydowskiej – Agata Szepe. Wycinanka żydowska była sztuką ludową, popularną w XIX wieku i na początku XX wieku wśród Żydów na całym świecie. Zapomniana po 2 wojnie światowej, została ponownie odkryta w II połowie XX wieku w Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Warsztaty będą wprowadzać w bogata historię i symbolikę wycinanki. Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprojektowania i wycięcia swojej własnej wycinanki, zapoznania się z jej oryginalnym stylem, związkami z kulturą oraz z rolą jaką pełniły w cyklu świąt żydowskich.

godz.16.00
Warsztaty kulinarne – Katarzyna Kulik, Muzeum Ziemi Otwockiej. 13 września przypada żydowskie święto Rosz Haszana, czyli Nowy Rok. W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z potrawami przygotowywanymi na tę okazję oraz własnoręcznie je wykonać.

godz.18.00 Stacja PKP w Otwocku
Spacer śladami książki „Pasierb nad Wisłą” Symchy Symchowicza – Zbigniew Nosowski, Towarzystwo „Więź” – wydawca książki – oraz Sebastian Rakowski z Muzeum Ziemi Otwockiej.

Organizatorzy:

Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo „Więź”
Swidermajer.info
Muzeum Ziemi Otwockiej

Partnerzy:

Polska Rada Chrześcijan i Żydów
Żydowski Instytut Historyczny
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Stowarzyszenie na Rzecz Promowania Tańców Izraelskich Yachad

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?