Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 23 września 2015

„Umrzeć z nadziei”: świeccy z biskupami modlą się za uchodźców

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, z inicjatywy środowisk świeckich katolików 23 września w wielu miastach Polski odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Modlitwie przewodniczyć będą miejscowi biskupi.

Treść nabożeństwa zatytułowanego „Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Będziemy w nim wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i naszych braci, którzy już dotarli lub przybędą do Europy. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas. W liturgii słowa wezmą udział także uchodźcy, dlatego nasze nabożeństwa będą znakiem solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami.

Spotkajmy się w środowy wieczór 23 września w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku i Łodzi. W stolicy, w kościele św. Marcina, nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Kraków zaprasza do bazyliki Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów), gdzie celebrację poprowadzi bp Grzegorz Ryś. W kościele św. Wojciecha w Poznaniu wraz z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl, a w Szczecinie - bp Marian Błażej Kruszyłowicz. W Kielcach liturgia będzie miała miejsce w kościele akademickim św. Jana Pawła II. W Ełku nabożeństwu w katedrze będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, a we Wrocławiu w kościele oo. paulinów - bp Andrzej Siemieniewski. Łódź zaprasza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwach odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Zachęcamy wszystkich do wspólnej, równoległej modlitwy 23 września także w innych diecezjach, w innych miejscowościach. Pomoże nam ona dostrzec, że – jak powiedział bp Krzysztof Zadarko – „dziś Chrystus ma twarz uchodźcy”. Modlitwę warto połączyć z dyskusją, jak realnie można w danym miejscu pomóc uchodźcom. Scenariusz warszawskiego nabożeństwa i wszystkie dalsze szczegółowe informacje są dostępne na profilu wydarzenia na Facebooku.

WIĘCEJ INFORMACJI:

WARSZAWA:
kościół św. Marcina
ul. Piwna 9/11
godz. 19.30
Michał Buczek, kik@kik.waw.pl
Ewa Karabin, ewa.karabin@wiez.pl
Magdalena Wolnik, santegidio.waw@gmail.com

KRAKÓW
bazylika Świętej Trójcy
ul. Stolarska 12
godz. 20.30
Błażej Strzelczyk, strzelczyk@tygodnik.com.pl
Piotr Żyłka, pz@deon.pl

POZNAŃ:
kościół św. Wojciecha
Wzgórze św. Wojciecha 1
godz. 19.30
Szymon Bojdo, szymonbojdo@gmail.com
Marcin Pera, marcin.pera@klubtygodnika.pl

KIELCE
kościół akademicki św. Jana Pawła II
godz. 19.00

SZCZECIN
bazylika Jana Chrzciciela
ul. Bogurodzicy 3A
godz. 19.00

WROCŁAW
kościół oo. Paulinów
ul. Świętego Antoniego 30
godz. 19.00

EŁK
katedra św. Wojciecha
ul. Kościuszki 16
godz. 18.00

ŁÓDŹ
kościół św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Nawrot 104
godz. 19:30

Współorganizatorzy:
- Caritas diecezji szczecińskiej
- Deon.pl
- „Dywiz”
- Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”
- Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
- Kluby „Tygodnika Powszechnego”
- Ośrodek Migranta Fu Shenfu
- Parafia Ewangelicko-Augsburska w Łodzi
- „Przewodnik Katolicki”
- Radio Emaus
- Ruch Focolari
- Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”
- „Tygodnik Powszechny”
- „Więź”
- Wspólnota Sant’Egidio
- „Znak”

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?