Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 25 września 2015

Kościół wobec demokracji

Już 29 września odbędzie się pierwsza z jesiennych dyskusji w ramach Dziedzińca Dialogu: „Kościół wobec demokracji: granice akceptacji i odmowy”. Wśród zaproszonych gości są: Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy”), Dominika Kozłowska (redaktor naczelna „Znaku”), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny „Więzi”) oraz Stanisław Obirek (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego). Prowadzenie: Aleksander Smolar.

Aleksander Smolar o spotkaniu:
Obecnie – po wyborach prezydenckich i przed parlamentarnymi – przeżywamy czas gorących sporów co do charakteru naszej demokracji i jej zasad. Są wysuwane rozmaite postulaty, łącznie z projektami istotnych modyfikacji konstytucji. Najbardziej żarliwe spory dotyczą, jak się wydaje, miejsca i roli w Kościoła katolickiego.

Polska, jeżeli spojrzymy na miejsce Kościoła katolickiego, w Europie jest krajem wyjątkowym. Kościół ma swoje stanowisko w takich sprawach, jak konwencja antyprzemocowa, związki partnerskie, zapłodnienie in vitro, ustawa o uzgodnieniu płci i – co oczywiste – publicznie je głosi i trudno czynić z tego zarzut.

Natomiast innym, bardziej zasadniczym problemem jest spór wokół rozdziału Kościoła od państwa. Trwa konflikt wokół tego, w jaki sposób Kościół jest obecny w życiu publicznym. Jedni mówią o polityzacji Kościoła i klerykalizacji państwa. Inni uznają zaś ten rodzaj obecności Kościoła za coś oczywistego i pożądanego.

Spór ten przebiega w samym katolicyzmie. Świadczy o tym chociażby drastycznie różny stosunek większości przedstawicieli Kościoła instytucjonalnego do byłego i obecnego prezydenta: Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy, a tym samym do dwóch typów chrześcijańskiego zaangażowania w politykę, jaki oni reprezentują.

29 września 2015, w godz. 17.00-19.00
Warszawa, ul. Sapieżyńska 10 a

* * *

Debata otwiera cykl spotkań poświeconych relacji pomiędzy światem wierzących i niewierzących Dziedziniec Dialogu, włączający się w zapoczątkowany przez Benedykta XVI Dziedziniec Pogan, odbywający się od 2011 r. w wielu miastach Europy. „Będziemy mówili o połączeniu wiary z nauką, kulturą i życiem publicznym. Poszukamy punktów stycznych. Będzie to także okazja do spojrzenia na świat, politykę i wartości w kontekście przyszłości, tak jak patrzyli na to kiedyś tzw. mężowie stanu” – powiedział kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Trzy centralne debaty oplata sporo wydarzeń towarzyszących. W wielu z nich udział biorą członkowie redakcji „Więzi” i Laboratorium „Więzi”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Dziedzińca Dialogu.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?