Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 12 października 2015

Wykłady fantastyczne

O science fiction poważnie

Laboratorium „Więzi” zaprasza serdecznie na cykl wykładów poświęconych literaturze science fiction, które wygłosi ks. Stanisław Adamiak. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu do końca roku kalendarzowego.

Spotkanie 1.
Między czcią a bluźnierstwem – co wolno pisarzom?


Fantastyka naukowa jest czasem traktowana jako literatura drugiego gatunku. A przecież to właśnie w książkach tego nurtu znajdujemy motywy, których często brakuje we współczesnej beletrystyce. Powieści science fiction nie uciekają przed tematami najważniejszymi, także tymi dotyczącymi kwestii wiary i religii. Specyfika tej literatury powoduje jednak, że wątki teologiczne w niej zawarte są traktowane przez jednych niemal jako prozelityzm, przez drugich – jako graniczące z bluźnierstwem. Jak literatura science fiction radzi sobie z religią? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć na pierwszym spotkaniu, przyglądając się twórczości m.in. Jacka Dukaja, Marka S. Huberatha i Dana Simmonsa.

Stanisław Adamiak – duchowny diecezji toruńskiej, doktor historii Kościoła, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, współpracownik „Więzi”, wielbiciel i znawca literatury fantastycznej.

Wprowadzeniem do wykładu mogą być teksty z „Więzi” 2015, nr 3, z bloku „Fantastyka, teologia, gnoza”.

12 października, godz. 18.00
redakcja „Więzi”
Trębacka 3 w Warszawie

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?