Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 2 października 2015

Nowa książka Jerzego Sosnowskiego

Nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazał się właśnie zbiór esejów Jerzego Sosnowskiego Co Bóg zrobił szympansom. Książce patronuje kwartalnik „Więź”.

O jakim zjawisku mówimy, używając słowa „religia”? Dlaczego niektórzy ludzie Boga nie potrzebują? Czym jest dzisiejszy zamęt, czyli równoczesne „ożywienie” i „agonia” religijności? Na czym polega wiara bez Kościoła: marzenie o spokojnym wyznawaniu wiary bez irytującego współwyznawcy, drażniącego kaznodziei, kontrowersyjnego biskupa? Co może się kryć za fascynacją Judaszem? Czy sztuka to córka religii?

Zbiór esejów Jerzego Sosnowskiego to napisana z dużą kulturą i wyczuciem pasjonująca próba spojrzenia na naszą współczesność przez pryzmat wszystkiego, co łączy się z wiarą i religią. Powstała książka, którą powinien przeczytać każdy bez względu na światopogląd. Sosnowski, roztaczając cały wachlarz rodzajów wiary i powodów niewiary, nie zapominając, że wnętrze człowieka pozostaje nierozstrzygalną tajemnicą, prowadzi czytelnika przez labirynt kwestii istotnych dla nas wszystkich. W tę fascynującą podróż autor wplata myśli Tischnera i Kingi Dunin, płyty Pink Floydów i wiersz Barańczaka, popproroctwa współczesnych celebrytów i Traktat teologiczny Miłosza. Osobiste wątki z wypraw do Izraela sąsiadują tu ze sławną Dezyderatą, wyśpiewaną przez Piwnicę pod Baranami przed Janem Pawłem II. Niezwykła opowieść o poetce Marii Komornickiej, która zakwestionowała własną płeć, podpisując się Piotr Odmieniec Włast, towarzyszy historii biblijnej Maryi – Miriam. Serial Z archiwum X łączy się z sadystyczną Pasją Mela Gibsona i opisem słynnego obrazu Rafaela Przemienienie Pańskie. Znajdziemy też Derridę i radiową rozmowę o książce de Waala na temat szympansów bonobo...

Zapraszamy na stronę wydawnictwa Wielka Litera.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?