Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 7 października 2015

Czy mamy w Polsce cenzurę religijną?

W środę, 7 października, Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie „Czy mamy w Polsce cenzurę religijną?”, w ramach którego odbędą się: o godz. 20.00 – spektakl Chóru Kobiet „Magnificat”, o godz. 21.00 – debata i promocja książki „Golgota Picnic Polska. Sztuka – religia – demokracja”. Wśród zaproszonych gości jest ks. prof. Andrzej Draguła.

Wydarzenia, które rozgrywały się wokół spektaklu „Golgota Picnic” w czerwcu 2014 roku w całej Polsce, ujawniły charakterystyczny splot religijnych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowań, który determinuje dziś przestrzeń publiczną w Polsce.

Traktując tę sprawę jako szczególnie interesujący „przypadek diagnostyczny”, organizatorzy spotkania chcą zapytać o warunki wolności wypowiedzi i twórczości artystycznej w dzisiejszej Polsce. O religię i sztukę w przestrzeni wspólnej. W debacie, którą poprowadzi Edwin Bendyk, wezmą udział ks. Andrzeja Draguła, Hanna Wróblewska i Ewa Majewska. Rozmowę poprzedzi spektakl Chóru Kobiet „Magnificat” w reżyserii Marty Górnickiej – jedna z ważniejszych wypowiedzi artystycznych odnoszących się do kwestii splotu religii i władzy.

Spotkanie będzie także premierą książki „Golgota Picnic Polska. Sztuka – religia – demokracja”, red. Agata Adamiecka-Sitek, Iwona Kurz, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015.

Spotkanie odbywa się w ramach Dziedzińca Dialogu, który jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 cyklu spotkań Dziedziniec Pogan, organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1 w Warszawie

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?