Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 7 października 2015

Czy artysta ma swojego Pana?

7 października o godz. 18.00 w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się kolejna debata w ramach Dziedzińca Dialogu: „Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce”. Dyskusję poprowadzi redaktor „Więzi” Jerzy Sosnowski.

Jakie są granice wolności artystycznej? Absolut? Bluźnierstwo? A może w ogóle nie ma granic? Sztuka jest polem eksperymentalnym przyszłości. Pozwala nam zobaczyć pierwsze symptomy zmiany społecznej. To, co kiedyś istniało tylko w przestrzeni galerii, dziś jest kulturą masową, naszą kulturą. Co mówi nam o współczesnym świecie fakt, że obok sztuki krytycznej, dokonującej kolejnych transgresji, rozwija się sztuka, która traktuje sacrum z coraz większą powagą, a artyści coraz częściej uprawiają sztukę służącą wspólnotom? Czy sztuka przestaje być dla sztuki, a staje się sztuką dla wartości? Czy wolność artystyczna odnajduje swoją granicę w odpowiedzialności?

Uczestnicy

Swietłana Aleksijewicz
pisarka i dziennikarka, autorka książek, filmów i sztuk teatralnych. Laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, zgłoszona do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu. W 1995 r. została członkinią Rady Obserwacyjnej Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Autorka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, m.in.: National Book Critics Circle, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a i Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu. W 2011 r. za książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

James MacMillan
szkocki kompozytor oraz dyrygent. Tworzy dzieła muzyki klasycznej oraz religijnej. Studiował kompozycję na Uniwersytecie w Edynburgu oraz w Durham. Doktor Uniwersytetu Wiktorii w Manchester. Rozgłos przyniosły mu „The Confession of Isobel Gowdie” z udziałem Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC oraz „Veni, Veni Emmanuel” wykonany w Royal Albert Hall. W latach 2000-2009 Macmillan był dyrygentem Filharmonii BBC. Jest honorowym członkiem Blackfriars Hall w Oksfordzie. W 2004 r. został mianowany komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Zbigniew Libera
artysta, performer, fotografik, autor instalacji i obiektów artystycznych. W latach 80. związany był z NSZZ „Solidarność”. Aresztowany przez SB spędził w więzieniu półtora roku. Po wyjściu rozpoczął współpracę z ,,Kulturą Zrzuty” w Łodzi. Od 2009 r. pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Zbigniew Libera jest uznawany za prekursora sztuki krytycznej, tzw. sztuki ciała. Jedną z bardziej znanych jego prac jest projekt „Lego. Obóz koncentracyjny”, który stworzył w 1996 r. Inne dzieła artysty to m.in. filmy „Obrzędy intymne” czy „Jak tresuje się dziewczynki”. Prace Libery można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęcie czy Jewish Museum w Nowym Jorku.

Joanna Szczepkowska
polska aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, felietonistka, pedagog teatralny. Zadebiutowała podczas studiów w spektaklu „Trzy siostry” w Teatrze Telewizji. Po ukończeni w 1975 r. PWST zagrała w filmie „Con Amore” w reż. Jana Batorego. Za tę rolę w 1976 r. otrzymała nagrodę za najciekawszy debiut aktorski. W swojej karierze była aktorką Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego i Teatru Powszechnego w Warszawie. Stworzyła wiele kreacji filmowych oraz teatralnych, m. in. w „Królu Learze”, „Romeo i Julii”, „Wujaszku Wani”, „Ślubach panieńskich”. W 2010 r. była prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Oprócz aktorstwa Joanna Szczepkowska rozwija twórczość pisarską wydając poezję, opowiadania i monodramy. Jest również autorką wielu felietonów, które zostały zebrane w tomy „Drugie podwórko” oraz „Sześć minut przed czasem”.

prof. Krzysztof Koehler
poeta, krytyk literacki, eseista. Profesor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też obronił doktorat z literatury staropolskiej. Współpracuje z Arcanami, Frondą, Pressjami. Wykłada w Akademii Ignatianum w Krakowie. W latach 2006-2011 był dyrektorem TVP Kultura. W telewizji jego autorstwa są magazyny „Goniec Kulturalny” oraz „Po godzinach”. Oprócz tomów wierszy napisał również scenariusze filmowe ,,Sarmacja czyli Polska”, „Macie swojego poetę” oraz teatralne „Biesiada sarmacka”, „Pieśni postu świętego z dawnych polskich poetów zebrane”.

Prowadzący:

Jerzy Sosnowski
publicysta, pisarz, felietonista, dziennikarz telewizyjny i radiowy. Historyk literatury specjalizujący się w okresie Młodej Polski, a także krytyk literacki. Od marca 2005 r. stale pisze felietony dla miesięcznika „Więź”. W 2000 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu, gdzie od 2001 r. jest jednym z prowadzących audycję publicystyczną „Klub Trójki”.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?