Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 22 października 2015

Promocja książki ks. Andrzeja Draguły

Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Wydawnictwo WIĘŹ zapraszają na spotkanie

Homilia – autorytatywny wykład czy zaproszenie do dyskusji

które odbędzie się 22 października o godz. 19:00, w siedzibie KIK przy ul. Freta 20/24A (drugie piętro)

Z autorem książki „Emaus. Tajemnice dnia ósmego”, ks. Andrzejem Dragułą, teologiem, członkiem redakcji „Więzi”, wykładowcą, kierownikiem katedry na wydziale teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, rozmawiać będzie Sebastian Duda – filozof, teolog , członek redakcji „Więzi” i zespołu Laboratorium „Więzi,” wykładowca Instytutu Badań Literackich PAN, publicysta.

Ksiądz Andrzej Draguła w swej wydanej w tym roku, intrygującej książce „Emaus. Tajemnice dnia ósmego” słusznie zauważa, że w Łukaszowym opowiadaniu do określenia rozmowy „o wszystkim, co się wydarzyło”, użyte zostało greckie słowo homileo, od którego pochodzi znany dobrze katolikom wyraz „homilia”. I dodaje, że „homilia – wbrew temu, jak jest obecnie głoszona w naszych kościołach– ze swej natury jest rozmowa”.

Ta konstatacja może wydać się dziwna dla tych, którzy sądzą, że kościelne homilie powinny być zamkniętymi miniwykładami, a ich słuchacze powinni milcząco przyjmować to, czego są nauczani przez kościelne autorytety. Co stałoby się jednak, gdybyśmy poszli za sugestią z Łukaszowej Ewangelii i zaczęli traktować ją jako rozmowę, np. jako rozmowę o Bogu, która staje się rozmową z Bogiem?

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?