Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 30 stycznia 2016

Stan doskonałości?

W sobotę, 30 stycznia 2016 r., z okazji święta św. Tomasza z Akwinu oraz kończącego się Roku Życia Konsekrowanego Instytut Tomistyczny zaprasza na sesję popularno-naukową zatytułowaną „Stan doskonałości? Św. Tomasz o życiu zakonnym”. W jej ramach o współczesnym życiu zakonnym w oczach katolików świeckich opowiedzą Monika Waluś i Zbigniew Nosowski.

Promocje doktorskie franciszkanina Bonawentury i dominikanina Tomasza z Akwinu wywołały na Uniwersytecie w Paryżu ostry spór wokół zakonów żebrzących. Tomasz z Akwinu kilkakrotnie podjął ten temat w swoich pismach polemicznych: Contra impugnantes („Przeciw tym, którzy zwalczają kult Boga i życie zakonne”, 1256), De perfectione („O doskonałości życia duchowego”, 1269) oraz Contra retrahentes („Przeciw nauce tych, którzy odciągają [młodzież] od życia zakonnego”, 1271). Tematowi temu poświęcił również jedną ze swoich dysput. Treścią ideową sporu oraz bardzo oryginalną nauką św. Tomasza zajmą się o. dr Paweł Krupa OP i o. prof. Jacek Salij OP.

Doskonałość jest pojęciem, które może budzić wątpliwości i pytania, a czasem nawet wieść na manowce. Oczami czternastowiecznego inkwizytora spojrzy na to zagadnienie o. dr Tomasz Gałuszka OP.

Organizatorzy nie chcą jednak pozostawać jedynie w przeszłości. Czym jest życie zakonne dzisiaj? Jak rozumieją kwestię chrześcijańskiej doskonałości patrzący na zakonników świeccy? Z tą tematyką zmierzą się dr Monika Waluś i red. Zbigniew Nosowski („Więź”).

Szczegółowy program: tutaj.

Sobota, 30 stycznia, godz. 10.00
Aula o. Jacka Woronieckiego
Klasztor oo. Dominikanów
Warszawa, ul. Dominikańska 2

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?