Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 17 lutego 2016

Jerzy Sosnowski laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia

W dniu dzisiejszym laureatem Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia S. A. za rok 2015 został Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w radiowej Trójce.

Wręczając laureatowi pamiątkowy dyplom, przewodniczący Rady Programowej Jacek Szymanderski zacytował oficjalne uzasadnienie decyzji Rady. Stwierdzono w nim, że Sosnowski otrzymał nagrodę za „najwyższej klasy publicystykę radiową na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, łączącą poziom merytoryczny z popularnością oraz cechującą się wysoką kulturą języka i szacunkiem dla słuchaczy”.

Po otrzymaniu wyróżnienia Jerzy Sosnowski powiedział, że przyjmuje tę nagrodę z pewną nutą melancholii. Podziękował swoim współpracownikom z Trójki. Stwierdził, że w ostatnich pięciu latach miał wielkie szczęście zawodowe, gdyż pracował w zespole kierowanym przez znakomity duet: dyrektor Magdalenę Jethon i wicedyrektor Annę Krakowską. Obie już w Trójce nie pracują, choć - w przekonaniu Sosnowskiego - ludzi takich jak Jethon powinno się prosić, by nie przechodzili na emeryturę, a takich jak Krakowska, by dalej pracowicie pełnili swoją funkcję. „Wciąż daję jednak szansę nowej dyrekcji” - mówił Sosnowski. Nagrodę Rady Programowej uznał za potwierdzenie, że ostatnie lata były dobrze przepracowane.

Przewodniczący Rady Programowej Jacek Szymanderski wyjaśnił następnie, że zwyczajowo Nagroda Rady Programowej miała także wymiar finansowy. W tym przypadku jednak, na cztery dni przed ceremonią, Szymanderski otrzymał list od prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., Barbary Stanisławczyk-Żyły, kwestionujący podstawę prawną do ponoszenia przez Zarząd skutków finansowych uchwały Rady Programowej.

Zbigniew Nosowski, członek Rady Programowej, wyraził zdumienie stanowiskiem prezes Stanisławczyk-Żyły, gdyż - jak przypomniał - Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia została ustanowiona 15 lat temu, w lutym 2001 r., gdy przewodniczącą Rady Programowej była Janina Jankowska. W uchwale ustanawiającej wówczas nagrodę określono jej wysokość na 10.000 zł. Nagroda w tej właśnie wysokości była później przyznawana, w ścisłej współpracy z kolejnymi zarządami Polskiego Radia. Nosowski wyraził nadzieję, że zaniedbanie obecnego Zarządu w tej kwestii zostanie szybko nadrobione.

W dzisiejszej ceremonii wręczenia Nagrody Rady Programowej red. Sosnowskiemu nie wzięli udziału ani członkowie Zarządu Polskiego Radia, ani Rady Nadzorczej, ani dyrekcja Programu Trzeciego. O wydarzeniu nie informowały radiowe służby prasowe.

W ostatnich latach laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia byli m.in.: Janusz Kukuła (za twórcze prowadzenie Teatru Polskiego Radia), Andrzej Mietkowski (za przemyślaną strategię rozwoju portalu polskieradio.pl, uwzględniającą wykorzystanie unikatowych materiałów archiwalnych) i Adam Rozlach (za cykl audycji „Koncert Chopinowski” i promowanie wybitnych dzieł muzyki poważnej).

Jerzy Sosnowski jest pisarzem (autorem kilku powieści), eseistą i publicystą, członkiem Rady Języka Polskiego, felietonistą i redaktorem kwartalnika „Więź” - przede wszystkim jednak radiowcem.

Pracę w Polskim Radiu Sosnowski rozpoczął w Dwójce, po czym przeszedł do Trójki, gdzie od lutego 2001 r. (z przerwą między 30 września 2007 r. a 2 kwietnia 2009 r.) jest jednym z prowadzących zasłużoną audycję „Klub Trójki”. Prowadzi też autorską audycję „Trójkowy wehikuł czasu”, poświęconą najnowszej historii Polski. Wspólnie z Michałem Nogasiem przygotowuje i prowadzi również „Literackie Biuro Śledcze”. Prowadził również „Trójkowy znak jakości”. Od listopada 2014 r. Jerzy Sosnowski jest kierownikiem redakcji publicystyki w Programie III.

Warszawa, 17 lutego 2016 r. (inf. własna)
Fot. Marcin Kiedio

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?