Wydarzenia
Data wydarzenia: 16 marca 2016
My i obcy
W najbliższą środę, 16 marca, o godzinie 15.30 odbędzie się debata pt. „My i obcy”, organizowana przez Uniwersytet SWPS i „Więź”. Spotkanie dotyczyło będzie stosunku polskiego społeczeństwa do uchodźców oraz przybyszów z różnych krajów i kultur w kontekście narastającego kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie. Jest to jeden z tematów numeru Zima 2015 naszego kwartalnika, który kontynuujemy także w bieżącym wydaniu Wiosna 2016. Gośćmi naszego panelu będą: Malika Abdoulvakhabova (fundacja „Ocalenie”), dr Justyna Melonowska (APS, Laboratorium „Więzi”), Artur Tusiński (burmistrz Podkowy Leśnej), Sławomir Sikora (dyrektor Gimnazjum „Raszyńska”) oraz prof. Paweł Boski (Uniwersytet SWPS). Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, a otworzy je rektor Uniwersytetu SWPS, prof. Andrzej Eliasz.
Niezwykle silne emocje wywołuje w Polsce tematyka uchodźców i imigrantów napływających do Europy z Bliskiego Wschodu. Obserwujemy polityczny odwrót liderów polskich od składanych wcześniej deklaracji przyjęcia uchodźców. Pomimo braku napływu osób z krajów dotkniętych wojną do Polski daje się zaobserwować radykalny wzrost nastrojów antyislamskich, antyimigranckich i ksenofobicznych. Co te zjawiska mówią o polskim społeczeństwie? Czy podnoszone obawy są uzasadnione? Na jaką pomoc nas, jako Polaków stać i w jaką jej formę powinniśmy się angażować? Te i inne kwestie będą podejmowane w dyskusji z panelistami i publicznością. Gorąco zapraszamy wszystkich do udziału!
CO: Debata „My i obcy”
GDZIE I KIEDY: Aula S305 Uniwersytetu SWPS; 16 marca 2016, godz. 15.30
KTO:Malika Abdoulvakhabova (fundacja „Ocalenie”), dr Justyna Melonowska (APS, Laboratorium „Więzi”), Artur Tusiński (burmistrz Podkowy Leśnej), Sławomir Sikora (dyrektor Gimnazjum „Raszyńska”) oraz prof. Paweł Boski (Uniwersytet SWPS) oraz Zbigniew Nosowski („Więź").