Wydarzenia

powrót

Papież wolności

Z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Opatrzności Bożej przygotowują konferencję naukową Papież wolności z udziałem członków Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI ? dr hab. Mirosławy Grabowskiej i prof. Krzysztofa Koseły.

Spotkanie, mające uczcić zarówno 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, jak i 20. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce i Europie, będzie przebiegać w dwóch sesjach. Pierwsza odbędzie się w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w godz. 9.15-12.15. W jej ramach nastąpi prezentacja wyników programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II 30 lat lekcji wolności ? Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II omawianych przez prof. Krzysztofa Kosełę (Uniwersytet Warszawski), dr. Tomasza Żukowskiego (Uniwersytet Warszawski), dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską (Polska Akademia Nauk) i dr. Mikołaja Jasińskiego (Uniwersytet Warszawski).

Po prezentacji wykład Katolicyzm w Polsce jako siła budująca społeczeństwo i wzmacniająca jednostkę wygłosi dr hab. Mirosława Grabowska (Uniwersytet Warszawski), a następnie swój referat Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat przedstawi José Casanova (Georgetown University, Berkley Center for Religion, Peace and World Affairs). Po przemówieniach gości o godz. 10.45 odbędzie się dyskusja prowadzona przez dr. Piotra Dardzińskiego (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Druga część konferencji rozpocznie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich o godz. 13.45 wykładem prof. Giovanniego Berberini (Uniwersytet w Perugii) Zakres zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej. Następnie wykład Przełom ? I pielgrzymka Ojca Świętego i jej znaczenie w dziejach naszego kraju wygłoszą prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk) i prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński). O 15.30 referat W jakim sensie można mówić o działaniu Opatrzności poprzez I pielgrzymkę papieża do Polski? Odczyta o. prof. Jacek Salij OP (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Tę część konferencji także zakończy dyskusja prowadzona tym razem przez dr. Pawła Skibińskiego (Centrum Opatrzności Bożej). O 17.00 nastąpi uroczyste podsumowanie konferencji przez J. E. Abp. Kazimierza Nycza.

Wstęp tylko za zaproszeniami.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?