Komentarze

wróć do menu komentarzy

wróć do archiwum

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
14 maja 2010
Józef Majewski

Od kryzysu do soboru




By uleczyć sytuację „potrzebujemy kompletnej, systematycznej reformy struktur Kościoła” – oświadczył australijski biskup Pat Power. Ta wypowiedź z 21 kwietnia to jedyna znana mi publiczna reakcja biskupa na list otwarty ks. Hansa Künga (kolejną jest tekst abp. Henryka Muszyńskiego oraz abp. Józefa Życińskiego – red.). Küng zarzucił Benedyktowi XVI zdradę ducha Soboru Watykańskiego II, uznał go za głównego winowajcę „najgłębszego kryzysu wiarygodności [Kościoła] od czasów Reformacji”, a biskupów wezwał do swoistego nieposłuszeństwa papieżowi, oddolnego zabiegania o odnowę Kościoła i starań na rzecz zwołania kolejnego soboru.

Chociaż Küng jest niewątpliwie – jak ujął to James Martin SJ, redaktor tygodnika „America” – „teologiem wielkiej uczoności, znakomitym i doświadczonym”, to akurat w samym liście cech tych jak na lekarstwo.

Czas na reformę

Australijski biskup nie dyskutuje więc z Küngiem, ale skupia się na konieczności reformy Kościoła – i to w duchu Vaticanum II. Bp Power apelował o nią na długo przed pontyfikatem Benedykta XVI. Podczas rzymskiego Synodu Biskupów dla Oceanii w 1998 r. przekonywał w obecności Jana Pawła II i kard. Ratzingera, że Kościół powinien być „bardziej ludzki, pokorniejszy, mniej sklerykalizowany, bardziej inkluzywny (i dzięki temu bardziej katolicki), bardziej otwarty, poszukujący jedności w różnorodności, odkrywający całą swoją tradycję, prawdziwie odbijający w sobie osobę i wartości Jezusa”. Takie jest dziedzictwo Soboru, który umożliwił reformę Kościoła, m.in. promując świeckich, otwierając się na współczesny świat, inne Kościoły i religie niechrześcijańskie, akceptując wolność religijną czy zalecając większe zaangażowanie w liturgię. Tymczasem dziś – pisze biskup – „ostrzega się nas przed »posoborowymi ekscesami« lub przekonuje o potrzebie »reformy reformy liturgicznej« czy też o »reinterpretacji Soboru Watykańskiego II«”.

Pełny tekst można znaleźć tutaj.



Komentarze:



Komentarze niepołączone z portalem Facebook

Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu przez moderatora.

archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?